14 Հունիս 2011 - 09:02 AMT
Էդվարդ Նալբանդյան. Վերջին 3 տարվա ընթացքում խաղաղապահների հարցը չի քննարկվել Ղարաբաղի շուրջ բանակցություններում
Հայաստանը և Ադրբեջանը չեն քննարկել Ղարաբաղում խաղաղապահներ տեղակայելու հարցը: Ինչպես Երևանում Շվեդիայի արտգործնախարար Կառլ Բիլդտի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, այս հարցի վերաբերյալ մանրամասներ վերջին երեք տարիների ընթացքում չեն քննարկվել: «Եթե չի քննարկվել, ապա որեւէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել»,- ասել է նախարարը:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը Բաքվում հայտարարել է լրագրողներին, որ պայմանավորվածություն կա այն մասին, որ խաղաղապահ ուժերը ձևավորվելու են ոչ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ-երկրների թվից և ոչ էլ հարևան երկրների թվից: «Այս բոլոր հարցերը պահանջելու են լրացուցիչ քննարկում»,- ասել է Էլմար Մամեդյարովը

14 Июнь 2011 - 09:02 AMT
Эдвард Налбандян: В течение последних 3 лет вопрос миротворцев в переговорах по Карабаху не обсуждался
Армения и Азербайджан не обсуждали вопрос размещения миротворцев в Карабахе. Как на совместной с главой МИД Швеции Карлом Бильдтом пресс-конференции в Ереване заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, подробности, касающиеся вопроса миротворцев в Карабахе, не обсуждались в переговорах в течение последних 3 лет. «Если вопрос не обсуждался, то и никакой договоренности не может быть достигнуто»,- заявил Налбандян.
Азербайджанская сторона постоянно заявляет о том, что одним из пунктов переговоров является вопрос размещения в Карабахе миротворческого контингента. Ранее глава МИД Азербайджана в Баку заявил журналистам, что “есть договоренность о том, что миротворческие силы будут сформированы не из числа стран-сопредседателей (МГ ОБСЕ) и не из числа соседних стран”. «Все эти вопросы будут требовать дополнительного обсуждения», – сказал Эльмар Мамедъяров.