14 Հունիս 2011 - 09:02 AMT
Էդվարդ Նալբանդյան. Վերջին 3 տարվա ընթացքում խաղաղապահների հարցը չի քննարկվել Ղարաբաղի շուրջ բանակցություններում
Հայաստանը և Ադրբեջանը չեն քննարկել Ղարաբաղում խաղաղապահներ տեղակայելու հարցը: Ինչպես Երևանում Շվեդիայի արտգործնախարար Կառլ Բիլդտի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, այս հարցի վերաբերյալ մանրամասներ վերջին երեք տարիների ընթացքում չեն քննարկվել: «Եթե չի քննարկվել, ապա որեւէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել»,- ասել է նախարարը:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը Բաքվում հայտարարել է լրագրողներին, որ պայմանավորվածություն կա այն մասին, որ խաղաղապահ ուժերը ձևավորվելու են ոչ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ-երկրների թվից և ոչ էլ հարևան երկրների թվից: «Այս բոլոր հարցերը պահանջելու են լրացուցիչ քննարկում»,- ասել է Էլմար Մամեդյարովը

14 June 2011 - 09:02 AMT
Armenia and Azerbaijan did not discuss possibility of deployment of peacekeepers in Nagorno Karabakh, Armenian Foreign Minister said.
“Issues concerning deployment of peacekeeping forces in Karabakh have not been discussed over the past 3 years. Thus, no agreement can be reached on an issue that has not been discussed,” Edward Nalbandian told a press conference in Yerevan.
Meanwhile, Azerbaijan continuously assures that deployment of peacekeepers is one of the items on the negotiations agenda. As Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov said recently, “the issue demands extra discussions.”