14 Հունիս 2011 - 11:43 AMT
Մելքոնյան. Մինչ Թուրքիայում նախագահական ընտրությունները հայ-թուրքական գործընթացում առաջընթաց չի լինի
Թուրքիայում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ հայկական համայնքը ստիպված էր ընտրել վատի և վատթարագույնի միջև: Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը: «Ստեղծված իրադրության մեջ վատը իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցությունն էր (AKP), իսկ վատթարագույնը` բոլոր մնացած կուսակցությունները»,- ասել է թուրքագետը` ավելացնելով, որ Թուրքիայի հայերն այլընտրանք չունեին, ուստիև նրանց մեծամասնությունը քվեարկեց կառավարող կուսակցության օգտին:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում որոշակի փոփոխություններ կկատարվեն նոր խորհրդարանի ձևավորումից հետո, Ռուբեն Մելքոնյանը հիշեցրել է, որ Թուրքիայում հաջորդ տարի նախագահական ընտրություններ են սպասվում: «Նախքան նախագահական ընտրությունները հայ-թուրքական գործընթացում առաջընթաց չի լինի»,- ասել է նա:
Հունիսի 12-ին Թուրքիայում կայացած խորհրդարանական ընտրություններում հաղթեց վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի Արդարության և զարգացման կուսակցությունը (AKP)` հավաքելով ձայների 50,1%-ը և ստանալով, համապատասխանաբար, խորհրդարանի 550 տեղերից 326-ը:

14 June 2011 - 11:43 AMT
At recent parliamentary elections in Turkey, Armenian community had to choose between the bad and worse bad being the ruling Justice and Development Party (AKP); worse being all the other ones, according to Turkish Studies expert Ruben Melkonyan.As the expert told a news conference in Yerevan, formation of a new parliament doesn’t spell any progress in Armenia-Turkey rapprochement, which must not be expected till next year’s presidential elections in Turkey.
Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan's ruling Justice and Development Party was set to win a decisive victory in the June 12 parliamentary election to earn a third successive term of single-party rule. With 95 percent of the vote counted, results showed the AK Party winning 50.4 percent of the vote, or a projected 326 seats in the 550-seat assembly.