14 Հունիս 2011 - 11:43 AMT
Մելքոնյան. Մինչ Թուրքիայում նախագահական ընտրությունները հայ-թուրքական գործընթացում առաջընթաց չի լինի
Թուրքիայում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ հայկական համայնքը ստիպված էր ընտրել վատի և վատթարագույնի միջև: Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը: «Ստեղծված իրադրության մեջ վատը իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցությունն էր (AKP), իսկ վատթարագույնը` բոլոր մնացած կուսակցությունները»,- ասել է թուրքագետը` ավելացնելով, որ Թուրքիայի հայերն այլընտրանք չունեին, ուստիև նրանց մեծամասնությունը քվեարկեց կառավարող կուսակցության օգտին:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում որոշակի փոփոխություններ կկատարվեն նոր խորհրդարանի ձևավորումից հետո, Ռուբեն Մելքոնյանը հիշեցրել է, որ Թուրքիայում հաջորդ տարի նախագահական ընտրություններ են սպասվում: «Նախքան նախագահական ընտրությունները հայ-թուրքական գործընթացում առաջընթաց չի լինի»,- ասել է նա:
Հունիսի 12-ին Թուրքիայում կայացած խորհրդարանական ընտրություններում հաղթեց վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի Արդարության և զարգացման կուսակցությունը (AKP)` հավաքելով ձայների 50,1%-ը և ստանալով, համապատասխանաբար, խորհրդարանի 550 տեղերից 326-ը:

14 Июнь 2011 - 11:43 AMT
Армянский тюрколог уверен, что до президентских выборов в Турции в армяно-турецком процессе подвижек не будет
На прошедших в Турции парламентских выборах армянская община была вынуждена выбрать между плохим и худшим. Такое мнение на пресс-конференции в Ереване выразил тюрколог Рубен Мелконян. «В сложившейся ситуации плохой была правящая партия Справедливости и развития (AKP), а худшими – все остальные партии», – сказал тюрколог, добавив, что у армян Турции не было альтернативы и поэтому большинство из них проголосовало за правящую партию.
Эксперт заметил, что в ходе предвыборной кампании AKP предприняло определенные шаги в сторону улучшения положения общины, однако ситуация никак не изменилась. «Так что, можно сказать, что выбор армянской общины вполне объясним», – сказал он.
Касаясь того, произойдут ли определенные изменения в процессе нормализации армяно-турецких отношений после формирования нового парламента, Рубен Мелконян напомнил, что в Турции в следующем году ожидаются президентские выборы. «До президентских выборов никаких подвижек в армяно-турецком процессе не будет», – сказал он.
На прошедших 12 июня парламентских выборах в Турции партия премьера Реджепа Тайипа Эрдогана Справедливости и развития (АКР) победила, набрав 50,1% голосов и, соответственно, 326 из 550 мест в парламенте.