Թուրքական հասարակությունը գնալով ավելի շատ է օժանդակում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գաղափարին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի (RSC) ղեկավար Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Նրա խոսքով, ինչպես ցույց են տվել թուրքական TESEV կենտրոնի սոցիալական հարցման արդյունքները, հարցվածների 50%-ը սատարում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գաղափարին, իսկ 40%-ը` հայ-թուրքական սահմանի բացմանը:
Այս համատեքստում հայ փորձագետը հաղորդել է նաև, որ հարցված քրդերի 58%-ը նույնպես հանդես է եկել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի բացման օգտին: «Այսօրվա դրությամբ թուրքական հասարակությունը գնալով ավելի շատ է օժանդակում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գաղափարին, քան թուրքական խորհրդարանը»,- ասել է Կիրակոսյանը:
Նա հաղորդել է նաև, որ թուրքական կենտրոնի հետազոտությունները ցույց են տվել, որ թուրքական հասարակության համար ամենաբարեկամական երկիրը Իրանն է, իսկ Թուրքիայի համար սպառնալիք ներկայացնողների թվում նշվել են ԱՄՆ-ն և Իսրայելը: Ինչպես նշել է Կիրակոսյանը, Հայաստանն այդ ցուցակում չի հայտնվել, ինչն ինքնին դրական երևույթ է:

Increasing support for rapprochement with Armenia has been observed with the Turkish public, Richard Giragosian, director of the Regional Studies Center (RSC) stated.
As Mr. Giragosian told a news conference in Yerevan, TESEV Turkish Economic and Social Studies Foundation poll results show 50% support for Armenia-Turkey reconciliation, while 40% of those polled favor opening of Armenian-Turkish border. 58% of Kurds polled also supported the idea.
“Ppresently, the rapprochement finds more support in Turkish population than it does in the country’s parliament,” RSC director said.
TESEV poll results name Iran as the most friendly state to Turkey, while U.S. and Israel were listed among Turkey's enemies. “Armenia was not included in enemy list, which, in itself, is a positive factor,” Giragosian concluded.