Թուրքական հասարակությունը գնալով ավելի շատ է օժանդակում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գաղափարին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի (RSC) ղեկավար Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Նրա խոսքով, ինչպես ցույց են տվել թուրքական TESEV կենտրոնի սոցիալական հարցման արդյունքները, հարցվածների 50%-ը սատարում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գաղափարին, իսկ 40%-ը` հայ-թուրքական սահմանի բացմանը:
Այս համատեքստում հայ փորձագետը հաղորդել է նաև, որ հարցված քրդերի 58%-ը նույնպես հանդես է եկել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի բացման օգտին: «Այսօրվա դրությամբ թուրքական հասարակությունը գնալով ավելի շատ է օժանդակում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գաղափարին, քան թուրքական խորհրդարանը»,- ասել է Կիրակոսյանը:
Նա հաղորդել է նաև, որ թուրքական կենտրոնի հետազոտությունները ցույց են տվել, որ թուրքական հասարակության համար ամենաբարեկամական երկիրը Իրանն է, իսկ Թուրքիայի համար սպառնալիք ներկայացնողների թվում նշվել են ԱՄՆ-ն և Իսրայելը: Ինչպես նշել է Կիրակոսյանը, Հայաստանն այդ ցուցակում չի հայտնվել, ինչն ինքնին դրական երևույթ է:

Турецкое общество стало все больше поддерживать идею нормализации отношений с Арменией. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава Центра региональных исследований (RSC) Ричард Гирагосян. По его словам, как показали результаты социального опроса турецкого центра TESEV, 50% опрошенных поддерживают идею нормализации армяно-турецких отношений, а 40 % поддерживают открытие армяно-турецкой границы.
В этом контексте армянский эксперт также сообщил, что 58% из опрошенных курдов также выступили за открытие границы между Арменией и Турцией. “На сегодняшний день турецкое общество больше поддерживает идею нормализации отношений с Арменией, чем турецкий парламент», – сказал Гирагосян.
Он также сообщил, что исследования турецкого центра также показали, что самой дружественной страной для турецкого общества является Иран, а в числе представляющих угрозу для Турции респонденты указали США и Израиль. Как отметил Гирагосян, Армении не оказалась в этом списке, что само по себе положительное явление.