Խաչատրյան տրիոյի երաժիշտները հունիսի 7-11-ը հանդես են եկել համերգներով ԼՂՀ-ում և Կապանում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net -ի թղթակցին հայտնեց տրիոյի ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը: Խումբը հանդես է եկել Վանք գյուղի վերջերս նորոգված երաժշտական դպրոցում, ինչպես նաև Ստեփանակերտի Երիտասարդական պալատում: Մինչ այդ խմբի անդամներին ընդունել է ԼՂՀ մշակույթի նախարար Նարինե Աղաբալյանը: Համերգային շրջագայությունը եզրափակվել է Կապանում` երաժշտական ուսումնարանի դահլիճում: Համերգներին մասնակցել է նաև ալտահար Լիլիթ Մխիթարյանը, ով «Դասական երաժշտության զարգացման հիմնադրամի» միջոցներով ուսումը կշարունակի Գերմանիայում:
Խաչատրյանի անվան Տրիոն ստեղծվել է 1999 թվականին` որպես «Arsika» տրիո: Տրիոյի կազմում են Արմինե Գրիգորյանը` դաշնամուր, Կարեն Շահգալդյանը` ջութակ և Կարեն Քոչարյանը` թավջութակ: Համույթը մեծ լուսավորչական գործունեություն է ծավալում Հայաստանում. բացի Երևանից, տրիոն համերգներով հանդես է գալիս մարզերում, վարպետության դասեր անցկացնում դպրոցականների և ուսանողների հետ: 2008 թվականին համույթը վերանվանվեց և կոչվեց հայ ականավոր կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի անունով: Հայաստանի շրջաններ կատարվող շրջագայությունները տրիոյի գործունեության կարևորագույն մասն են կազմում: Նրանք ծրագրերն իրականացնում են «Դասական երաժշտության զարգացման հիմնադրամի» շնորհիվ: Բացի անվճար համերգներից, նրանք անց են կացնում վարպետության դասեր աշակերտների և ուսանողների համար:

14 Июнь 2011 - 14:10 AMT
Музыканты «Хачатурян-трио» с 7 по 11 июня выступили с концертами в НКР и Капане. Об этом сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net скрипач трио Карен Шахгалдян. Группа выступила в недавно отремонтированной музыкальной школе искусств села Ванк, а также во Дворце молодежи в Степанакерте. Перед концертом состоялась встреча музыкантов с министром культуры Нагорного Карабаха Нарине Агабалян. Завершилась поездка в Капане, в концертом в зале Музыкального училища. В концертах приняла участие стипендиат Фонда, альтистка Лилит Мхитарян, которая в скором времени при финансовом участии Фонда отправится на учебу в Германию.
Ансамбль «Хачатурян-трио» основан в 1999 году как трио «Arsika». В состав трио входят пианистка Армине Григорян, скрипач Карен Шахгалдян и виолончелист Карен Кочарян. Ансамбль кроме Еревана с концертами выступает в областях Армении, дает мастер-классы для школьников и студентов. В 2008 году ансамбль был переименован и стал называться именем известного армянского композитора Арама Хачатуряна. Совершая поездки по областям Армении, трио реализует свои программы посредством “Фонда развития классической музыки”.