«Հայազն» հասարակական կազմակերպությունը ստորագրահավաք է կազմակերպել «Շուշի» առանձին գումարտակի նախկին հրամանատար, ղարաբաղյան պատերազմի հերոս, Լիբանանի քաղաքացի Ժիրայր Սեֆիլյանին հայկական քաղաքացիություն տրամադրելու համար: Ինչպես նշել է լրագրողների հետ զրույցում կազմակերպության վերահսկիչ մարմնի անդամ Արմեն Մկրտչյանը, Սեֆիլյանը բազմիցս դիմել է Հայաստանի և Արցախի իշխանություններին քաղաքացիություն ստանալու համար, սակայն նրան մերժել են: Մկրտչյանը հաղորդել է, որ հուլիսի 10-ին լրանում է Ժիրայր Սեֆիլյանի 44 տարին, և «Հայազն» շարժման ակտիվիստները երթով գնալու են նախագահի նստավայրի մոտ և հանձնելու ստորագրություններով ուղերձը: Նա հավելել է, որ արդեն կա 4000 ստորագրություն:
Մկրտչյանը նաև նշել է, որ իրենց կազմակերպությունը ստեղծվել է 2009-ին, զբաղվում է երիտասարդության ազգային-հայրենասիրական դաստիարակությամբ և կապված չէ ոչ մի քաղաքական ուժի հետ:
Ժիրայր Սեֆիլյան (ծնվ. 1967, Բեյրութ, Լիբանան) – հայ ազատամարտիկ է, ռազմաքաղաքական գործիչ, «Շուշի» առանձնակի գումարտակի հրամանատարը և «Ազատագրված տարածքների պաշտպանության կոմիտեի» համակարգողը։ Լիբանանյան քաղաքացիական պատերազմի տարիներին մասնակցել է Բեյրութի հայկական թաղամասերի պաշտպանությանը։
1990 թվականից Արցախյան շարժմանը մասնակցելու նպատակով ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Հայաստան, որպես ռազմական հրահանգիչ մասնակցել հայկական ջոկատների կազմավորմանը։ 1991-ից որպես մարտական հրամանատար մասնակցել է Արցախի մի շարք շրջանների պաշտպանությանը, 1992 թ. գլխավորել է «Շուշի» առանձնակի գումարտակը։ Կարևոր դերակատարում է ունեցել Շուշիի, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի մի շարք շրջանների ազատագրման գործում։ Մասնակցել է ԼՂՀ Պաշտպանության բանակիկազմավորմանը, պարգևատրվել է «Մարտական Խաչ» առաջին աստիճանի շքանշանով և այլ մեդալներով։ ՀՀ բանակի փոխգնդապետ է։
Նախապես անդամակցել է ՀՅԴ-ին։ 2001-ից գլխավորում է «Ազատագրված տարածքների պաշտպանության» նախաձեռնությունը, հանդես գալիս այդ պատմական շրջանների բնակեցման օգտին։
2006 թ. մարտընկեր Վարդան Մալխասյանի հետ ձերբակալվել է ու բանտարկվել։ Միջազգային փորձագետները գտնում են որ նրա դատավարությունը ունի քաղաքական դրդապատճառներ: 2008թ.-ին Ժիրայր Սեֆիլյանը ազատ է արձակվել` պատժաժամկետը ավարտվելուց հետո։ 2008թ.-ի աշնանը Սեֆիլյանը այլ գործիչների հետ հիմնադրեց «Միացում» ազգային նախաձեռնությունը, իսկ 2009-ի աշնանը` «Սարդարապատ» շարժումը:

Hayazn youth organization launched collection of signatures in support of granting Armenian citizenship to ex-commander of Shushi battalion, hero of Karabakh war, citizen of Lebanon Zhirayr Sefilyan.
Hayazn representative Armen Mkrtchyan told journalists on June 15 that Zirayr Sefilyan repeatedly appealed to the authorities of Armenia and Artsakh to grant him citizenship, however they refused. Mkrtchyan also said that on June 10 Zhirayr Sefilyan turned 44, and Hayazn movement activists are going to hold a procession to the President’s residence and hand over the appeal with signatures. He added that they have already collected 4000 signatures.
Mkrtchyan reminded that their organization, which is not affiliated to any political force, was set up in 2009 with a purpose to bring up patriotic young generation.
Zhirayr Sefilyan is an Armenian military man and a politician. Colonel lieutenant Sefilyan is the ex-commander of Shushi battalion, hero of Karabakh war, holder of the order “Fighting Cross of the 1st degree”. He also coordinates a public initiative called “In protection of liberated territories” and Armenian Volunteers Union NGO.
Zhirayr Sefilyan was born to an Armenian family in Beirut. During the civil war in Lebanon, he partook in defense of the Armenian community, was an activist of the Lebanese office of Dashnaktsutyun Party. In 1990, the Party commissioned him to Armenia as a military instructor to train volunteers. In 1991, it was the first time he arrived in Nagorno Karabakh and joined the liberation war. In 1992, he headed a numerous detachment which had a great contribution to liberation of Shushi and which fought till the end of Karabakh war on the most vital segments of the front.
After the war, he left to Lebanon for two years, and then returned to take leading positions in Defense Army of Nagorno Karabakh. He demobilized in the position of commander of the sixth defense segment. Since 2000, he has been engaged in political activity in Armenia as an oppositionist. On December 10, 2006, he was arrested along with his companion-in-arms Vardan Malkhasyan on accusation of public calls to forced change of the Constitutional Order, and was sentenced to a year and a half in prison for illegal possession of weapon. In June 2008, after serving his term and being set free, he announced plans to continue his political struggle.