20 Դեկտեմբեր 2000 - 13:31 AMT
20.12.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.«2015 թվականին չլուծված հակամարտությունների, թույլ տնտեսության եւ Ռուսաստանի միջամտության պատճառով Հարավային Կովկասը շարունակելու է մնալ անկայունության գոտի»: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ Կենտրոնական Հետախուզական Վարչության /ԿՀՎ/ տնօրենի պատվերով Ազգային Հետախուզական Խորհրդի կողմից անցկացրած «Համընդհանուր միտումներ- 2015» հետազոտության մեջ:
Հետազոտության մեջ նշվում է, որ մինչեւ 2015 թվականը «Վրաստանը էներգակիրների տարանցման շնորհիվ հնարավոր է հասնի որոշակի քաղաքական եւ տնտեսական կայունության, սակայն այս պետությունը շարունակելու է մնալ Ռուսաստանի ուշադրության կենտրոնում»:
«2015 թվականին Հայաստանը կշարունակի մնալ մեկուսացման մեջ եւ կպահպանի իր ռուսամետ եւ իրանամետ կողմնորոշումները», – ասվում է հետազոտության մեջ:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա «Համընդհանուր միտումներ-2015»-ի հեղինակների կանխատեսումներով, էներգետիկ հատվածի զարգացումը չի նպաստի այս երկրի քաղաքացիների բարեկեցության աճին: «15 տարի անց կաշառակերությունը շարունակելու է գերիշխել ադրբեջանական հասարակության մեջ», – ասվում է հետազոտության մեջ: –0–

20.12.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. “В 2015 году из-за нерешенных конфликтов, слабой экономики и вмешательства России Южный Кавказ будет оставаться зоной нестабильности”, – говорится в исследовании “Глобальные Тенденции-2015”, проведенном Национальным Разведывательным Советом
(National Intelligence Council) по заказу директора Центрального Разведывательного Управления (ЦРУ) США.
В исследовании говорится, что к 2015 году “Грузия, благодаря транзиту энергоносителей, возможно добьется определенной политической и экономической стабильности, но эта страна будет оставаться в центре российского внимания в регионе”.
“В 2015 году Армения продолжит оставаться в изоляции и будет страной, ориентированной на Россию или Иран”, – говорится в исследовании. Что касается Азербайджана, то авторы “Глобальных Тенденций-2015” прогнозируют, что развитие энергетического сектора не приведет в росту благосостояния граждан этой страны. “И через 15 лет коррупция будет властвовать над всеми уровнями азербайджанского общества”, – говорится в исследовании.