Երկու տուրիստական ընկերություններ միավորով համատեղ թուրքական ձեռնարկությունը ծրագրում է օգոստոսին հատուկ տուրեր կազմակերպել Թուրքիայից Հայաստան: Ինչպես հայտնել է թուրքական Tower Turizm ընկերության սեփականատեր Դիգրան Ալթունը, մի քանի տարի շարունակ թուրքական զբոսաշրջիկները Հայաստան են մեկնել Վրաստանով, բայց այժմ իրադրությունը փոխվել է:
Ինչպես հայտնել է Ալթունը, այժմ իր ընկերությունը Tüten Turizm ընկերության հետ համատեղ տուրեր կկազմակերպի դեպի Հայաստան, որոնք հնարավոր են դարձել երկու երկրների միջև կանոնավոր չվերթների շնորհիվ: «Ցավոք, մեր ժողովուրդները չեն ճանաչում միմյանց, ուստի տատանվում են այդ երկրում ճանապարհորդելու հարցում»,- ասել է Ալթունը` ավելացնելով, որ առաջին ուղևորության ժամանակ զբոսաշրջիկները միշտ հարցնում են, թե արդյոք անվտանգ է ուղևորությունը, թե ոչ: Ինչպես նշել է Tüten Turizm ընկերության սեփականատեր Հարություն Դեմիրը, արդեն 15 հոգի դեպի Հայաստան ուղևորության տոմսեր է պատվիրել: «Մենք զբոսաշրջիկների մեծ քանակ չենք ակնկալում այդ տուրի համար, սակայն գտնում ենք, որ այդ տուրերի հանդեպ հետաքրքրությունն աստիճանաբար աճելու է»,- ասել է Դեմիրը, գրում է թուրքական Hurriyet Daily News թերթը:
Հիշեցնենք, որ Երևանի և Ստամբուլի միջև շաբաթական երկու անգամ ուղիղ ավիաչվերթներ են իրականացվում: Ամռան սեզոնին շաբաթական մեկ անգամ գործում են չվերթներ Երևանից միջերկրածովյան Անթալիա և Բոդրում քաղաքներ:

15 Июнь 2011 - 09:46 AMT
Совместное турецкое предприятие, объединяющее две туристические компании, планирует в августе организовать специальные туры из Турции в Армению. Как заявил владелец турецкой компании Tower Turizm Дигран Алтун, на протяжении нескольких лет турецкие туристы приезжали в Армению через Грузию, но сейчас ситуация изменилась.
Как заявил Алтун, теперь его компания совместно с компанией Tüten Turizm будут организовывать туры в Армению, которые стали возможными благодаря регулярным авиарейсам между двумя странами. «К сожалению, наши народы не знают друг друга, и поэтому они колеблются в вопросе путешествия в эту страну», – сказал Алтун, добавив, что всегда при первой поездке туристы спрашивают, безопасен тур или нет. Как отметил совладелец компании Tüten Turizm Арутюн Демир, уже 15 человек забронировали билеты на поездку в Армению. “Мы не ожидаем большого количества туристов на этот тур, но считаем, что интерес к этим турам будет расти постепенно”, – сказал Демир, пишет турецкая газета Hurriyet Daily News.
Напомним, что между Ереваном и Стамбулом осуществляются прямые авиарейсы дважды в неделю. В летний сезон раз в неделю действуют рейсы из Еревана в средиземноморские города Анталью и Бодрум.