Ազատագրված տարածքները հանձնելու դեպքում Ղարաբաղը ոչ մի կարգավիճակ չի ստանա: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից, «Սասուն» ջոկատի հրամանատար, ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը: «Ես կտրականապես դեմ եմ գեթ մեկ թիզ հող հանձնելուն»,-ասել է Միքայելյանը:
Ըստ նախկին պատգամավորի, Հայաստանի ղեկավարության թույլ դիրքերը թույլ չեն տալիս նրան որևէ հարցեր լուծել ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ: Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակիցը վստահություն է հայտնել, որ եթե հարցը չլուծվի փոխզիջման ճանապարհով, ապա պատերազմն անխուսափելի կլինի:
«Եթե մենք ցանկանում ենք խուսափել ռազմական գործողությունների վերսկսումից, ապա առաջին հերթին պետք է կարգավորենք մեր ներքաղաքական խնդիրները»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ կայուն ներքաղաքական վիճակը երկրում կնվազեցնի պատերազմի վտանգը:
Վետերանը չի կարծում, թե Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի նախագահների Կազանի հանդիպմանը կարող են լուրջ հարցեր լուծվել:

В случае сдачи освобожденных территорий Карабах не получит никакого статуса. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил участник Карабахской войны, командир отряда «Сасун», экс-депутат НС РА Сасун Микаелян. «Я категорически против сдачи хоть пяди земли», – отметил Микаелян.
По словам экс-депутата, слабые позиции руководства Армении не разрешают ему решать какие-либо вопросы в карабахском конфликте. Участник Карабахской войны выразил уверенность, что если вопрос не решится путем компромисса, то война неизбежна.
“Если мы желаем избежать возобновления боевых действий, то, в первую очередь, мы должны урегулировать наши внутриполитические проблемы”, – сказал Сасун Микаелян, добавив, что стабильное внутриполитическое положение в стране снизит риск войны.
Ветеран войны не думает, что на Казанской встрече президентам Армении, Азербайджана и России удастся решить серьезные вопросы.