Աշխարհահռչակ գրող Գաբրիել Գարսիա Մարկեսը կհրավիրվի Հայաստան մշակույթի նախարարության կողմից: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հայտնել ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակության հետ կապերի բաժնից: Այժմ նախարարության կողմից պատրաստվում է նամակ, որը մոտ օրերս կուղարկվի գրողին: Հրավերը կապված է 2012թ-ին Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելու հետ:
Հունիսի 9-ին «Հրավիրենք Մարկեսին Հայաստան» նախաձեռնության անդամները պաշտոնական նամակ էին ուղարկել ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանին՝ խնդրելով հրավիրել Գաբրիել Գարսիա Մարկեսին Երևան: Նախաձեռնությանը միացել է շուրջ 2500 մարդ:

Известный писатель Габриэль Гарсиа Маркес будет приглашен Министерством культуры РА в Армению. Об этом сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net из отдела по связям с общественностью Министерства культуры РА. В данный момент министерством готовится письмо, которое в ближайшие дни будет отправлено писателю. Приглашение связано с провозглашением Еревана международной столицей книги 2012 года.
9-го июня члены инициативы “Пригласим Маркеса в Армению” с официальным письмом обратились к министру культуры РА Асмик Погосян, в котором просили пригласить Габриэля Гарсиа Маркеса в Армению. К инициативе присоединились 2500 человек.