Այս տարի ամառը Հայաստանում շոգ և չոր է լինելու: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայհիդրոմետծառայության Օպերատիվ հիդրոմետեորոլոգիայի կենտրոնի ղեկավար Զարուհի Պետրոսյանը: Նրա խոսքով, երկրի հարավում մոտակա 5 օրերին օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա 5-6 աստիճանով:
«Հունիսի 16-ին սպասվում է 28-30 աստիճան, իսկ հունիսի 20-ին` 31-33 աստիճան տաքություն»,- հաղորդել է Պետրոսյանը` ավելացնելով, որ մոտակա օրերին տեղումներ չեն սպասվում: Նա հաղորդել է նաև, որ հյուսիսում առայժմ տեղումների հնարավորությունը պահպանվում է: Ընդ որում, հուլիս-օգոստոսին ջերմաստիճանը նորմային մոտ կլինի, իսկ տեղումների քանակը նորմայից քիչ է սպասվում:
«Երևանում հուլիս-օգոստոսին միջին ջերմաստիճանը մոտ 25-27 աստիճան կլինի»,- ասել է Զարուհի Պետրոսյանը` նշելով, որ ամռանը Հայաստանի ողջ տարածքում միջին ջերմաստիճանը կլինի նորմայի շրջանակներում` 16 աստիճան:

15 Июнь 2011 - 12:52 AMT
В этом году лето в Армении будет жарким и сухим. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила начальник Центра оперативной гидрометеорологии Армгидрометеослужбы Заруи Петросян. По ее словам, на юге страны в ближайшие 5 дней температура воздуха повысится на 5-6 градусов.
“16 июня ожидается от 28 до 30 градусов, а 20-го июня от 31-33 градусов тепла”, – сообщила Петросян, добавив, что осадков в ближайшие дни не ожидается. Петросян также сообщила, что на севере пока сохраняется возможность осадков. При этом она отметила, что в июле-августе температура будет держаться ближе к норме, добавив, что количество осадков ожидается меньше нормы.
«В Ереване средняя температура в июле-августе будет около 25-27 градусов”, – сказала она, отметив, что летом средняя температура на всей территории Армении будет в рамках нормы – 16 градусов.