16 Հունիս 2011 - 09:08 AMT
Մայրաքաղաքների վերելակների 30 տոկոսը պետք է հանվեն շահագործումից: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ԱԻՆ Տեխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոնի տնօրեն Աշոտ Պետրոսյանը: Ինչպես հաղորդել է Պետրոսյանը, Հայաստանում գործում են շուրջ 5650 վերելակներ, որոնցից 1190-ը պատկանում են վարչական կառույցներին, 4485-ը` բնակելի համալիրներին:
«Միայն անցյալ տարի 462 վերելակներ երկրում ստացել են բացասական տեխնիկական եզրակացություն: Բացասական տեխնիկական եզրակացություն ստացած վերելակների մեծ մասը գտնվում են Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքում»,- ասել է Պետրոսյանը:
Կենտրոնի տնօրենը հաղորդել է, որ վերջին 5 տարում հանրապետությունում արձանագրվել է 222 դժբախտ պատահար վտանգավոր օբյեկտներում, որոնցից չորսը` վերելակում:

30% столичных лифтов давно должны были быть сняты с эксплуатации. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор Национального центра технической безопасности МЧС Армении Ашот Петросян. Как сообщил Петросян, в Армении действует около 5650 лифтов, из них 1190 принадлежат административным структурам, 4485 – жилищным фондам.
«Только в прошлом году 462 лифта в стране получили отрицательное техническое заключение. Большая часть лифтов, получивших отрицательное техзаключение, находятся в ереванской общине Малатия-Себастия», – сказал Петросян.
Директор центра сообщил, что за последние 5 лет в республике было зафиксировано 222 несчастных случаев на опасных объектах, из них всего лишь четыре – на лифте.