Երևանում Ազատության հրապարակի շրջանում տեղադրվել է շուրջօրյա հսկողության տեսախցիկ, որը թույլ է տալիս առցանց հետևել այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում հրապարակի տարածքում: Ազատության հարապարակում իրադարձությունների առցանց վկա կարելի է դառնալ` մտնելով http://www.myyerevan.am/camera/index5.html:
Տեղադրված տեսախցիկի միջոցով մարդիկ կարող են հետևել Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքներին, որն արդեն 2 ամիս շարունակ իր կողմնակիցների հետ հանդիպում է Ազատության հրապարակում:
Սպասվում է, որ տեսախցիկներ տեղադրվելու են նաև Հանրապետության հրապարակում, Շարլ Ազնավուրի անվան հրապարակում, ինչպես նաև Մատենադարանի մոտ:
Ավելի վաղ Երևան քաղաքի ոստիկանության պետ, գեներալ-մայոր Ներսես Նազարյան հայտարարել էր, որ 2011-ի առաջին կիսամյակի վերջում Երևանի տասը հասարակական վայրերում տեղադրվելու են տեսախցիկներ: Նրա խոսքերով, տեսախցիկները տեղադրվելու են մայրաքաղաքի գլխավոր հրապարակներում` Ազատության հրապարակում, Հանրապետության հրապարակում, Շառլ Ազնավուրի հրապարակում, ինչպես նաև Մատենադարանի մոտ: Միաժամանակ, Նազարյանը նշել է, որ ֆինանսական միջոցների անվաբարարության պատճառով տեսախցիկները տեղադրվելու են առայժմ քաղաքի կենտրոնում:
Նազարյանը նշել է, որ տեսախցիկների գլխավոր առավելությունն այն է, որ դրանք թույլ են տալիս հեշտ և արագ բռնել հանցագործներին և խուլիգաններին, որոնք խախտում են հասարակական կարգը: «Տեսախցիկներն աշխատելու են շուրջօրյա»,- ասել է նա և հավելել, որ դեռևս հայտնի չէ տեսախցիկների քանակը, որոնք տեղադրվելու են մայրաքաղաքում:

В районе площади Свободы в Ереване установлена круглосуточная камера видеонаблюдения, которая позволяет в онлайн режиме следить за тем, что происходит в районе площади. Онлайн свидетелем событий на площади Свободы можно стать, пройдя по ссылке http://www.myyerevan.am/camera/index5.html.
Посредством установленной камеры люди могут следить также за митингами оппозиционного Армянского национального конгресса, который уже 2 месяц подряд встречается со своими сторонниками на площади Свободы. 28 апреля, впервые за прошедшие с событий 1-2 марта 2008 года три года, власти Армении разрешили оппозиционному Армянскому Национальному Конгрессу провести митинг на площади Свободы Ереване.
Ожидается, что камеры видеонаблюдения будут установлены также на площади Республики, площади имени Шарля Азнавура, а также возле музея-института древних рукописей "Матенадаран".
Ранее на пресс-конференции в Ереване начальник полиции города Еревана, генерал-майор Нерсес Назарян заявил, что к концу первого полугодия 2011 года в десяти общественных местах Еревана будут установлены системы видеонаблюдения. При этом Назарян заметил, что из-за нехватки финансовых средств системы видеонаблюдения будут установлены пока что лишь в центре города.
Нерсес Назарян также отметил, что главным плюсом установления камер является то, что они позволят легко и быстро поймать преступников или хулиганов, которые нарушат общественный порядок. “ Система видеонаблюдения будут работать круглосуточно, без остановки”, – сказал он, добавив, что пока неизвестно точное количество камер, которые будут установлены в столице.