Դեռևս 2009 թվականից Գյումրիի քաղաքապետը Մինաս Ավետիսյանի որմնանկարների ճակատագրի և դրանք փրկելու իր առաջարկների վերաբերյալ տարբեր գրություններով դիմել է մշակույթի նախարարին:
Ինչպես հաղորդում է Գյումրիի քաղաքապետարանը, որմնանկարների փրկության վերաբերյալ իր տագնապների մասին քաղաքապետարանն ու քաղաքապետը շարունակել են հայտնել 2010 և 2011 թվականներին ևս` ՀՀ մշակույթի նախարարություն ուղղվող գրություններով, որոնցում մասնավորապես ասվել է, որ քաղաքում չկան բարձրակարգ մասնագետներ, որի պատճառով քաղաքապետարանը չի կարող ինքնուրույն իրականացնել որմնանկարների վերականգնման աշխատանքները և խնդրում են աջակցել ծրագրերի իրականացման գործում` տրամադրելով համապատասխան մասնագետներ, ովքեր օգտագործելով նորագույն տեխնոլոգիաներ, կկարողանան իրականացնել որմնանկարների վերականգնման աշխատանքները: Գյումրիի համայնքի ավագանին ևս պատրաստակամություն է հայտնել համայնքի բյուջեից տրամադրել գումար որմնանկարների փրկության նպատակով: Այս մասին 23.06.2010թ. գրությամբ գրավոր տեղեկացվել է ՀՀ վարչապետին և մշակույթի նախարարին:
Համաձայն հաղորդագրության, Գյումրիի վերածննդի այս փուլում նոր են ի հայտ գալիս հնարավորություններ` անդրադառնալու որմնանկարների ճակատագրին, քանի որ տարիներ շարունակ գյումրեցիները կացարաններ էին սարքում: Նույնիսկ նման պայմաններում գյումրեցիները կարողացել են պահպանել մշակութային արժեքները, որոնք այսօր եթե չլինեին, չէր լինի տեղափոխելու որևէ բան:
Գյումրիի քաղաքապետարանը հայտարարում է, որ այսօր էլ պատրաստ է անհրաժեշտ միջոցներ տարամդրել որմնանկարների վերականգնման նպատակով, միայն թե դրանք չպովկեն իրենց պատմական միջավայրից:

Еще в 2009 году мэр Гюмри несколько раз обращался в Министерство культуры РА по поводу спасения и охраны фресок Минаса Аветисяна. Мэрия Гюмри заявляет, что они и в 2010, и в 2011 году неоднократно обращались в Министерство культуры с письмами о том, что у них нет соответствующих специалистов. По этой причине мэрия не может самостоятельно начать реставрационные работы, и они просят помочь в реализации программы, предоставив специалистов, которые с помощью новейших технологий смогут осуществить реставрацию фресок. В 23.06.2010 г. об этом в письменном виде было сообщено премьер-министру РА и министру культуры.
Согласно сообщению, на этапе возрождения Гюмри его жители впервые получили возможность сохранения культурных ценностей, до этого решались вопросы более насущные, такие, как обеспечение крыши над головой. В тяжелых условиях им все же удалось сохранить эти ценности.
Мэрия Гюмри заявляет, что она и сегодня готова выделить средства на восстановление фресок, только бы они не покинули свою историческую среду.