16 Հունիս 2011 - 14:10 AMT
Հունիսի 16-ին Հայաստանի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանի մոտ կայացավ Հայաստանում մարդկանց շահագործման (թրաֆիկինգի) հարցերով խորհրդի հերթական նիստը։
Ինչպես հաղորդում է տարածքային կառավարման նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, խորհուրդը քննարկեց Եվրոպայի խորհրդի` թրաֆիկինգի դեմ պայքարի ԵԽ փորձագիտական խմբի (GRETA) կողմից մշակված Մարդկանց շահագործման (թրաֆիկինգի) դեմ պայքարի մասին ԵԽ կոնվենցիայի կիրարկման գնահատման հարցաշարի լրացման վերաբերյալ վերջնական հաշվետվությունը:
Նիստում քննարկվեցին նաև թրաֆիկինգից տուժած անձանց նույնացման, ինչպես նաև թրաֆիկինգի դեմ պայքարի բոլոր թեժ գծերի միասնականացման, դրանց շուրջօրյա գործունեության ապահովման հարցերը:

16 июня в Ереване прошло очередное заседание Совета по вопросам траффикинга, которое вел вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян.
Как сообщает пресс-служба Минтерриториального управления, на заседании совета, в частности, обсудили вопрос тестирования применения в Армении конвенции Европейского совета по борьбе с траффикингом, разработанного со стороны группы специалистов по борьбе с трафикингом Совета Европы (GRETA).
На заседании были обсуждены вопросы идентификации лиц, пострадавших от траффикинга, а также унификации всех горячих линий по борьбе с траффикингом и обеспечение их круглосуточной работы.