16 Հունիս 2011 - 14:26 AMT
Արևելյան Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների խորհրդարանականները փաստաթուղթ են ընդունել երեխաների պաշտպանության մասին
Արևելյան Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների խորհրդարանականները, որոնք հունիսի 14-ից 16-ը մասնակցում էին երեխաների իրավունքների հարցերով Երևանում կայացած տարածաշրջանային համաժողովին, հունիսի 16-ին ընդունեցին եզրափակիչ փաստաթուղթ` պարտավորություն ստանձնելով արագացնել ջանքերը խոցելի երեխաների զարգացման և պաշտպանության հարցում:
Եզրափակիչ փաստաթղթում ներառվել են համաժողովի ժամանակ քննարկված մի շարք հարցեր, մասնավորապես երեխայի զարգացումը վաղ տարիքում, երեխաների հանդեպ բռնությունը, ինչպես նաև երեխաների իրավունքների պաշտպանության համար օրենսդրական դաշտի ապահովումը:
Պայմանավորվածության համաձայն, մասնակիցները պարտավորվում են երեխաների իրավունքները պաշտպանող խորհրդարանական մեխանիզմներ մշակել և ամրապնդել, վերացնել երեխաների հանդեպ բռնության ռիսկերը, ակտիվացնել խորհրդարանի մասնակցությունը երեխաների պաշտպանության հարցում:
Տարածաշրջանային համաժողովին, որը կազմակերպվել էր Միջխորհրդարանական միության և UNICEF-ի կողմից, մասնակցում էին ավելի քան 40 պատվիրակներ:

16 июня парламентарии стран СНГ и Центральной и Восточной Европы, которые с 14 по 16 июня участвовали в региональной конференции по вопросам прав детей в Ереване, приняли итоговый документ, обязуясь не ослаблять усилия в вопросе защиты прав уязвимых детей.
В итоговый документ включены вопросы, обсужденные во время конференции, в частности, развитие ребенка в раннем детстве, насилие по отношению к детям, а также обеспечение законодательного поля для защиты прав детей.
Согласно договоренности, участники обязуются укрепить и разработать парламентские механизмы, защищающие права детей, ликвидировать риски насилия по отношению к детям, активизировать участие парламента в вопросе защиты детей.
В региональной конференции, организованной Межпарламентским союзом и UNICEF, приняли участие более 40 делегатов.