17 Հունիս 2011 - 04:28 AMT
Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը զբաղվում է բոլոր այն ծրագրերով ու առաջարկություններով, որոնք վերաբերվում են ժամանակակից երիտասարդությանն ու ուսանողությանը, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի համակարգող, ԱԺ պատգամավոր Կարեն Ավագյանը: «Բնականաբար, մենք շեշտը դնում ենք որոշ ծրագրերի վրա և հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում կրթական ու գիտական ծրագրերին: Ըստ Ավագյանի, մրցույթում եղել են մի շարք անվանակարգեր, մասնավորապես, բարձրագույն, միջին կրթական ծրագրեր, ինչպես նաև միջին մասնագիտական կրթության ոլորտին առնչվող ծրագրեր, որոնց համար հիմնադրամը հատկացրել է շուրջ 5 մլն դրամ, որոնք կստանան հաղթած 10 հասարակական կազմակերպությունները:
Ավագյանը նշել է նաև, որ Երիտասարդական հիմնադրամը կառավարության հետ համատեղ այս տարի աննախադեպ ծրագիր է իրականացրել, որի շնորհիվ գերազանց առաջադիմությամբ կամ սոցիալապես անապահով մոտ 600 ուսանողներ կրթաթոշակներ են ստացել կամ հատուցվել է նրանց ուսման վարձը: Նա հավելել է, որ այդ ծրագիրը շարունակական է լինելու: «Մեր ծրագրերի նպատակն է կարևորել գիտելիքը, ցույց տալ, որ մարդն իր գիտելիքի շնորհիվ կարող է մրցունակ լինել ու բարելավել իր կյանքը»,-ասել է Կարեն Ավագյանը:

17 Июнь 2011 - 04:28 AMT
Молодежный фонд Армении занимается всеми теми программами и предложениями, которые касаются современной молодежи и студенчества, заявил в беседе с корреспондентом агентства PanARMENIAN.Net координатор Совета попечителей Молодежного фонда Армении, депутат Национального собрания Карен Авагян. “Естественно, мы ставим особый акцент на некоторых программах и основной упор делаем на образовательные и научные программы”, – заметил он. Авагян, в частности, отметил, что фонд оказывает содействие образовательным и научным программам студенческих структур и общественных организаций, и в этой связи сообщил, что недавно фонд подвел итоги конкурса образовательных программ. По словам Авагяна, в конкурсе был ряд номинаций, в частности, программы высшего образования, среднего образования, а также в сфере среднего профессионального образования, и фонд выделил на осуществление этих программ около 5 млн драмов, которые получат 10 победивших общественных организаций.
Авагян также отметил, что Молодежный фонд совместно с правительством в этом году осуществил беспрецедентную программу, благодаря которой около 600 студентов с отличной успеваемостью или социально необеспеченные студенты получили стипендии или возмещение платы за образование. Он добавил, что эту программу планируется продолжить и в будущем. “Цель наших программ ¬– придать ценность знаниям, показать, что человек, благодаря своим знаниям, может быть конкурентоспособным и улучшить свою жизнь”, – подчеркнул он.