17 Հունիս 2011 - 05:48 AMT
Հայաստանում մտադիր են կանգնեցնել Տարաս Շևչենկոյի հուշարձանը: Այդ հարցն արծարծվել է Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի նախագահի տեղակալ Նիկոլայ Տոմենկոյի և Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուխտայի զրույցում:
Ինչպես հայտնում է Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի նախագահի տեղակալի մամլո ծառայությունը, 2003 թվականին Երևանում տեղի ունեցավ ապագա հուշարձանի հիմնարկերքի արարողությունը, սակայն շինարարությունը դեռ չի սկսվել:
Հանդիպմանը խոսք էր գնում հուշարձանի տեղադրման գաղափարին վերադառնալու մասին: «Պատմական և մշակութային տեսակետից արդարցի և ճիշտ կլիներ, որպեսզի մինչ 2014թ.՝ Շևչենկոյի 200-ամյակը, Երևանում բացվեր մեծ բանաստեղծի հուշարձանը»,-ասել է Նիկոլայ Տոմենկոն, հայտնում է Analitika.at.ua-ն:

В Армении хотят установить памятник Тарасу Шевченко. Об этом шла речь на встрече заместителя председателя Верховной Рады Украины Николая Томенко с чрезвычайным и полномочным послом Украины в Армении Иваном Кухтой.
Как сообщает пресс-служба заместителя председателя Верховной Рады Украины, в 2003 году в Ереване был заложен камень на месте будущего памятника Великому Кобзарю, однако строительство до сих пор не началось.
На встрече шла речь о необходимости возвращения к идее установления памятника украинскому поэту. Томенко подчеркнул, что в Армении нет ни одного памятника Тарасу Шевченко. "С исторической и культурной точки зрения было бы справедливо и правильно, чтобы до 2014 года – 200-летия со дня рождения Тараса Шевченко – в Ереване открыли памятник поэту", – отметил вице-спикер украинского парламента, сообщает Analitika.at.ua.