Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության միջև 2010 թվականի դեկտեմբերի 27-ին ստորագրված պայմանագրի շրջանակներում Հայաստանի «շտապ օգնության» ծառայությունը որպես նվիրատվություն կստանա շտապ օգնության 88 մեքենա: Նման որոշում է կայացվել ՀՀ կառավարության հունիսի 17-ի նիստում:
Ինչպես կառավարության ճեպազրույցում հայտնել է ՀՀ առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը, մեքենաները ծառայությանը կտրամադրվեն արդեն մեկ շաբաթից՝ հավելելով, որ «շտապ օգնության» շարժակազմը չի նորացվել վերջին 20 տարում: Ըստ նրա, շտապ օգնության գծային մեքենաները, շտապ օգնության ռեանիմոբիլները և դրանց օժանդակ սարքավորումները նվիրաբերումը զգալիորեն կբարելավի «շտապ օգնության» ծառայության արդյունավետությունը՝ ծառայության աշխատակիցները կիրազեկեն մոտակա հիվանդանոցին հիվանդի տեղափոխման մասին և համապատասխան հաստատությունն արդեն լիովին պատրաստ կլինի ընդունելու իր հիվանդին:

17 Июнь 2011 - 07:52 AMT
В рамках подписанного 27 декабря 2010 года договора между правительствами Армении и Китая, городским и областным медучреждениям республики будет подарено в общей сложности 88 машин «Скорой помощи». Такое решение правительство Армении приняло на заседании 17 июня.
Как сообщил на брифинге в пресс-службе правительства РА министр здравоохранения Армении Арутюн Кушкян машины поступят в парк сферы здравоохранения уже через неделю, добавив, что обновление парка не проводилось на протяжении последних 20 лет. По его словам, оснащенность данных машин позволит значительно улучшить работу службы «103»: сотрудники будут передавать в близжайшую больницу информацию о состоянии потенциального пациента, а соответствующее медучреждение в свою очередь «будет полностью готово к оказанию помощи».