Եվրոպայի Խորհուրդը գոհ է նրանից, որ զրպարտությունն ու վիրավորանքը Հայաստանում ապաքրեականացվել են: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Եվրոպայի Խորհրդի աջակցության ծրագրերի բաժնի խորհրդական Լեյլա Դերվիշագիչը:
Այն հարցին, թե ինչպես է ԵԽ-ն վերաբերվում վերջին աղմկահարույց դատավարություններին որոշ հայկական ԶԼՄ-ների մասնակցությամբ և զրպարտության ու վիրավորանքի համար տուգանքի ավելացմանը, ԵԽ ներկայացուցիչն ասել է. «Մենք ձեռնպահ ենք մնում որոշ դատավարությունների մեկնաբանություններից, քանի որ այդ հարցերը վերաբերում են ՀՀ դատական համակարգին: Սակայն, կարող եմ ասել, որ զրպարտությանն ու վիրավորանքին վերաբերող գործերի քննության ժամանակ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ուշադրություն է դարձնում նրան, որ տուգանքները հավասարաչափ լինեն և ոչ այնքան բարձր»,-ասել է նա:
Լեյլա Դերվիշագիչը հայտարարել է, որ ԵԽ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին ներդաշնակեցնելու համար ԶԼՄ-ների ոլորտի ՀՀ օրենսդրությունը եվրոպական չափանիշների հետ:
2010թ. մարտին ՀՀ ԱԺ-ն օրինագիծ է ընդունել ՀՀ քաղաքացիական, քրեական ու քրեադատավարական օրենսգրքերում ԶԼՄ-ների մասով լրացումներ ու փոփոխություններ անելու մասին օրինագիծը: Օրինագծով ապաքրեականացվում է զրպարտությունն ու վիրավորանքը, սակայն ավելացվել է դրա համար սահմանված տուգանքը՝ 500 հազար դրամիս մինչև 2 մլն դրամ:

Совет Европы удовлетворен тем, что в Армении декриминализована клевета и оскорбление. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила консультант отдела программ сотрудничества Совета Европы Лейла Дервишагич.
На вопрос о том, как СЕ относится к недавним шумным судебным разбирательствам в Армении с участием некоторых армянских СМИ и к увеличению размера штрафа за клевету и оскорбление, представитель Совета Европы сказала следующее: “Мы воздерживаемся от комментариев относительно судебных процессов и решений, поскольку эти вопросы касаются судебной системы РА. Но могу сказать, что при рассмотрении дел, касающихся клеветы и оскорбления, Европейский суд по правам человека обращает внимание на то, чтобы штрафы были равномерными и не высокими»,- сказала она.
Лейла Дервишагич заявила, что СЕ готов оказать содействие Армении для того, чтобы привести армянское законодательство в соответствие с европейскими стандартами в области обеспечения свободы СМИ.
В марте 2010 года парламент Армении принял законопроект о внесении поправок и дополнений в гражданском, уголовном и уголовно-процессуальном кодексах Армении по части деятельности СМИ. Законопроектом декриминализируется клевета и оскорбление, но в тоже время существенно увеличивается размер компенсации за клевету и оскорбления – от 500 тыс. драмов (около $1250) до 2 млн. драмов (около $5 тыс.).