Օձերի ակտիվացումը հիմնականում բխում է նրանից, որ մարդիկ սկսել են տներ կառուցել օձերի բնակման վայրերում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է ՀՀ բնապահպանության նախարարության Կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության առանձնակի հսկվող տարածքների վարչության բաժնի ղեկավար Արամ Աղասյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանում օձի 23 տեսակ է գրանցված, որոնցից թունավոր են ընդամենը չորսը:
«Մասնավորապես, թունավոր օձերը պատկանում են իժերի ընտանիքին: Դա լեռնատափաստանային իժն է, հայկական իժը, Դարվևսկու իժը, ինչպես նաև գյուրզան»,- ասել է նա: Ընդ որում, նա նշել է, որ Հայաստանում օձերի վերոնշյալ առաջին երեք տեսակները գրանցված են Կարմիր գրքում:
Աղասյանի խոսքով, գյուրզայի կծելու և ճիշտ բուժօգնություն չցուցաբերելու դեպքում մարդը կարող է մահանալ: Նա նկատել է, որ մարդիկ ամենաշատը հանդիպում են հենց գյուրզային, քանի որ թունավոր օձերի մյուս տեսակներն ամենից շատ հանդիպում են լեռնային շրջաններում և 1800մ-ից ցածր չեն իջնում:
Մասնագետը նախազգուշացրել է, որ շոգ սեզոնին օձերն առավել ակտիվ են գիշերը: Այս կապակցությամբ նա խորհուրդ է տվել երեկոյան դաշտ չգնալ:

Активизация змей в основном вызвана тем, что люди начали строить дома в местах их обитания. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил начальник отдела управления особо охраняемых территорий Агентства управления биоресурсами Министерства охраны природы РА Арам Агасян. По его словам, в Армении зарегистрировано 23 вида змей, из которых ядовиты всего лишь четыре.
“В частности, ядовитые змеи принадлежат к семейству ужовых. Это горно-степная гадюка, армянская гадюка, гадюка Дашевского, а также гюрза», – сказал он. При этом он отметил, что первые три вида змей в Армении внесены в красную книгу.
Согласно Агасяну, в случае укуса гюрзы без оказания правильной медицинской помощи человек может умереть. Он заметил, что людям чаще всего встречается гюрза, так как другие виды ядовитых змей больше всего встречаются в горных районах и не спускаются ниже 1800 м.
Специалист предупредил, что в жаркий сезон змеи наиболее активны по ночам. В связи с этим он посоветовал по вечерам не ходить по полям.