17 Հունիս 2011 - 11:49 AMT
Այս տարվա ընթացքում Հայաստանում օձի խայթոցից 12 մարդ է տուժել, նրանցից մեկը մահացել է: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի գլխավոր տոքսիկոլոգ Միքայել Գաբրիելյանը: Նրա խոսքով, վերոնշյալ տասներկու դեպքերից վեցը տեղի են ունեցել Սիսիան և Գորիս քաղաքներում (Սյունիքի մարզ): Անցյալ տարվա նույն ժամանակաշրջանում օձի խայթոցից տուժածների թիվը կազմել էր 14 մարդ:
Ընդ որում, նա հաղորդել է, որ ամեն տարի Հայաստանում օձի խայթոցից տուժում է 30-ից 40 մարդ:
Օձի խայթոցի դեպքում մասնագետը խորհուրդ է տվել առաջին հերթին արտածծել և թքել թույնը: Նրա խոսքով, դա չի կարող վնաս հասցնել մարդու առողջությանը: Կարևոր է նաև, որպեսզի տուժածը ձեռքն անշարժ պահի, մինչև նրան առաջին բուժօգնություն ցուցաբերեն: Գաբրիելյանը նկատել է նաև, որ մարդիկ մեծ մասամբ մահանում են այն բանից, որ իրենց ճիշտ բուժօգնություն չի ցուցաբերվում: Այս կապակցությամբ նա հաղորդել է, որ Հայաստանի բոլոր հիվանդանոցներում կան հատուկ շիճուկներ, որոնք օգտագործվում են օձի խայթոցի դեպքում:

В течение почти 6 месяцев этого года в Армении от укусов змей пострадали 12 человек, один из них умер. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил главный токсиколог Армении Микаел Габриелян. По его словам, из вышеуказанных двенадцати случаев – шесть произошли в городах Сисиан и Горис (Сюникская область). В аналогичный период прошлого года число пострадавших от укусов змей составило 14 человек.
При этом он сообщил, что ежегодно в Армении от укусов змей страдают от 30 до 40 человек.
В случае укуса змеи специалист посоветовал, в первую очередь, высосать яд из ранки и выплюнуть его. По его словам, это не может нанести вреда здоровью человека. Также важно, чтобы пострадавший держал конечность неподвижно, пока ему не будет оказана первая медицинская помощь. Габриелян также заметил, что в большинстве случаев люди умирают от того, что им не оказывается правильная медицинская помощь. В связи с этим он сообщил, что во всех больницах Армении есть специальные сыворотки, используемые при укусе змеи.