17 Հունիս 2011 - 13:00 AMT
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի անդրադարձը արտախորհրդարանական ընդդիմության հետ երկխոսությանն առնչվող հարցերին
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը անդրադարձել է արտախորհրդարանական ընդդիմության հետ երկխոսությանը: Նախագահի հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Երկխոսության, քննարկումների միջոցով առկա խնդիրներին լուծումներ գտնելով առաջ շարժվելը միակ տրամաբանական և ընդունելի ճանապարհն է մեր ժողովրդի հոգսերով ու մեր երկրի զարգացմամբ մտահոգ ուժերի համար: Բոլոր մյուս ճանապարհները հղի են լուրջ վտանգներով և անխուսափելի կորուստներով: Այս մասին մենք բարձրաձայնել ենք անընդհատ և այսուհետ ևս չենք զլանալու կրկին ու կրկին հիշեցնել նույնը: 2008 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո իմ առաջին իսկ հրապարակային խոսքը բոլոր քաղաքական ուժերին և հասարակական միավորումներին ուղղված համագործակցության կոչն է եղել: Հետագա ամբողջ ժամանակահատվածում իշխանության գործելաոճը մնացել է նույնը:
Որքան էլ բարդ, երբեմն նաև կոշտ բանավեճերով, քաղաքական կոալիցիան կարողացել է հանուն Հայաստանի զարգացման հարցերում դրականորեն համագործակցել խորհրդարանական ընդդիմության` Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության և §Ժառանգություն» կուսակցության հետ: Մենք ոչ միայն բաց ենք եղել ցանկացած քաղաքական ուժի հետ համագործակցելու առումով, այլև ինքներս ենք ձևավորել համապատասխան մեխանիզմներ: Արտախորհրդարանական կուսակցությունների հետ աշխատանքի ձևաչափը հնարավորություն տվեց համադրել քաղաքական դաշտում առկա մոտեցումները մեր երկրի ու մեր ժողովրդի համար կենսական ամենակարևոր հարցերի շուրջ: Հանրային խորհրդի ստեղծումը ևս նպատակ ուներ որոշումների կայացման գործընթացում հանրության առավել լայն հատվածների ներգրավվածությունն ապահովել, և մենք մշտապես հաշվի ենք առնում այդ կառույցից եկող առաջարկները:
Հայ ազգային կոնգրեսի հետ երկխոսության նախաձեռնությունն էլ մերն է: Մենք ենք սկսել այդ գործընթացը, և դա եղել է ոչ թե որևէ կողմից ճնշման հետևանք, ինչպես փորձում են ներկայացնել այդ երկխոսությունից շփոթված առանձին ուժեր, այլ ուղղակի արդյունքն է մեր խորը գիտակցված համոզմունքի: Ես դրական եմ գնահատում Հայ ազգային կոնգրեսի հետ վերջին ամիսների մեր աշխատանքը և հույս ունեմ, որ երկուստեք հասկացվածություն կա այն մասին, որ սկսված գործընթացը պետք է համատեղ ուժերով պահպանել ու առաջ տանել: Ստեղծածը քանդելը ամենահեշտն է, քաղաքական հասունությունն արտահայտվում է ստեղծածի վրա ավելացնելու ունակությամբ: Կարծում եմ, եթե կողմերը կարողանան խուսափել մեկքայլանի, լավ չկշռադատված առաջարկներով միմյանց և գործընթացը փակուղի տանելու գայթակղությունից, ապա հնարավոր կլինի հաստատուն կերպով առաջ գնալ և շատ ավելի մեծ օգուտներ բերել մեր ժողովրդին ու մեր երկրին: Այս տեսանկյունից ամենակարևոր սկզբունքը հստակ է. վերջնագրերն անթույլատրելի են, վերջնագրերի լեզվով միմյանց հետ խոսելը` ոչ մի տեղ տանող գործելաոճ: Իսկ երկխոսությունը բանակցությունների վերածելու փորձերն ուղղակի անընդունելի են:
Մեկ անգամ ևս կրկնում եմ` մենք միշտ բաց ենք եղել և պատրաստ ցանկացած քննարկման: Եվ եթե կան քաղաքական ուժեր, որոնք ունեն կոնկրետ ու ողջամիտ առաջարկություններ, մենք պատրաստ ենք կոնկրետ լուծումների: Եթե ՀԱԿ-ին մեր ժողովրդի հոգսերի և մեր երկրում առկա բազմաթիվ խնդիրների շարքում սոսկ ընտրություններն են հետաքրքրում, ապա ԱԺ նախագահը պատրաստ է անձամբ ընդունել ներկայացուցիչների այդ քաղաքական կառույցի ղեկավար կազմից և լսել նրանց: Եթե, այնուամենայնիվ, առաջ կքաշվեն նաև առաջարկություններ, որոնք ուղղված կլինեն մեր տնտեսության վերելքին և երկրում առկա սոցիալական խնդիրների լուծմանը, ապա վարչապետն անձամբ է պատրաստ ընդունել և քննարկել դրանք: Հանրապետության նախագահի միջամտությունը պահանջող հարցերի առկայության դեպքում նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը կարող է ընդունել և քննարկել:
Իսկ եթե անընդունելի բանակցությունների փոխարեն Հայ ազգային կոնգրեսն իրապես պատրաստ է շարունակել երկխոսությունը երկրի զարգացման ուղեգծին, արտաքին ու ներքին քաղաքականությանն առնչվող կարևորագույն հարցերի լայն շրջանակում և ցանկություն ունի դա իրականացնել միայն հատուկ նշանակված մարդկանց միջոցով, ապա կոալիցիոն կուսակցությունների ներկայացուցիչները կարող են նստել քննարկումների սեղանի շուրջ: Քաղաքական կոալիցիան պատրաստ է նմանօրինակ քննարկումների բոլոր քաղաքական ուժերի հետ, որոնք ունեն կոնկրետ առաջարկություններ:
Մենք կարևոր ճանապարհի վրա ենք, և այդ կարևորությունը միայն այսօրվա համար չէ: Վստահ եմ, եթե սթափությունը չլքի մեզ, մենք կկարողանանք արմատավորել անկախ Հայաստանի համար խիստ կարևոր քաղաքական նոր մշակույթ»:

17 June 2011 - 13:00 AMT
RA President Serzh Sargsyan on the issues related to the dialogue with the extra parliamentary opposition
Armenian President Serzh Sargsyan issued a statement relating to a dialogue with the extra parliamentary opposition.
The presidential statement reads,
“For the forces, which are concerned with the problems of our people and development of our state, the only logical and acceptable way to move forward and find solutions to the existing difficulties is dialogue and discussions. All other methods can be dangerous, full of inevitable losses. We have been speaking about it constantly and will not recoil from repeating it again and again. After the Presidential elections in 2008, my first public statement was a call for cooperation directed to all political forces and non-governmental groups. And ever since, the working style of the authorities remains unchanged.
No matter how difficult, at times even tough the discussions have been, the Political Coalition has been able to maintain constructive cooperation with the parliamentary opposition – Armenian Revolutionary Federation and Heritage Party – for the benefit of Armenia’s advancement. We have not only been absolutely open for cooperation with all political forces, but have created corresponding mechanisms. The work format with the extra parliamentary parties allowed to juxtapose approaches existing in the political field and related to the issues which are vital for our state and our nation. The establishment of the Public Council also was aimed at the attraction of as many social groups as possible in the decision making processes, and we always consider proposals coming from that structure.
Dialogue with the Armenian National Congress has also been initiated by us. We have started the process and it was done not under any pressure, as some forces embarrassed by that dialogue are trying to present, but as a result of our deeply conscientious conviction. I assess positively our work with the ANC for last several months and hope that there is mutual understanding that the launched process should be upheld and advanced through the joint efforts. To destroy is easy, however political maturity is manifested through the ability to add to whatever has already been done. I believe, if the parties are able to abstain from the temptation to corner each other and the process by one-step, unreasoned moves, it will be possible to resolutely move forward and bring greater benefits to our people and our state. From this point of view, the essential principle is clear: ultimatums are unacceptable, and talking in ultimatums is a road which leads nowhere, and turning a dialogue into negotiations is simply unacceptable.
I would like to restate: we have always been open and ready for any kind of discussion. If there are political forces, which have concrete and reasonable proposals, we are ready to provide concrete solutions; If among the numerous problems facing our people and our country the ANC is interested exclusively in the elections, the Speaker of the National Assembly is ready to personally receive the representatives of that political body and hear them out. If, however, there are suggestions aimed at the rise of our economy and solution of the social problems existing in the country, then the Prime Minster personally will receive them and discuss these issues. If there are issues which command intervention by the President, the Head of the Presidential Staff will receive them and discuss all issues.
However, if instead of negotiations, which are unacceptable, the Armenian National Congress is genuinely ready to continue the dialogue on the outline of the country’s development, essential issues of the country’s foreign and internal policies and desires to do so through the specially designated individuals, the representatives of the Coalition parties can sit down at the discussions table with them. The Political Coalition is ready to conduct such discussions with all political forces which possess concrete proposals.
We have embarked on a very important road, and it is important not only for today. I am confident that if somberness of mind does not leave us, we will be able to install a new political culture which is extremely important for independent Armenia.”