Հունիսի 17-ին Հայաստանի երաժշտական ընկերությունում տեղի ունեցավ Պավել Լիսիցյանի և Տաթևիկ Սազանդարյանի անվան մեներգիչների հանրապետական 5-րդ մրցույթի բացման արարողությունը և վիճակահանությունը:
Այս տարի ներկայացվել է 57 մասնակցության հայտ` Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնից, Երևանի Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայից, ինչպես նաև Հայաստանի մի շարք մարզերից: Մրցույթի հաղթողներին կտրամադրվեն դիպլոմներ և դրամական պարգևներ: Տղամարդիկ և կանայք հանդես կգան առանձին-առանձին: Սահմանված են մեկ առաջին մրցանակ, երկուական երկրորդ և երրորդ տեղի համար մրցանակ` համապատասխանաբար 300.000, 250.000 և 200.000 դրամ պարգևով: Բացի հիմնական մրցանակներից, կլինեն նաև հատուկ մրցանակներ: Ամենաերիտասարդ մասնակցին կշնորհվի «Հույսի մրցանակ», մրցանակներ կշնորհվեն նաև Կոմիտասի ստեղծագործությունների լավագույն կատարման համար, Պավել Լիսիցյանի, Տաթևիկ Սազանդարյանի և Միհրան Երկաթի երգացանկից լավագույն կատարման համար 100.000-ական դրամ և երկու մրցանակ լավագույն կոնցերտմայստերի համար` 50.000-ական դրամի չափով:
Մրցույթի առաջին փուլը տեղի կունենա հունիսի 20-23-ը, երկրորդ փուլը` հունիսի 27-29-ը, իսկ երրորդ` եզրափակիչ փուլը կկայանա հուլիսի 3-ին և 5-ին:

17 Июнь 2011 - 13:20 AMT
17-го июня в Музыкальном обществе Армении состоялись церемония открытия и жеребьевка 5-го республиканского конкурса солистов имени Павла Лисициана и Татевик Сазандарян.
В этом году на конкурс представлено 57 заявок: из Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна, Ереванской государственной консерватории им. Комитаса, а также из ряда областей Армении. Победителям конкурса будут вручены дипломы и денежные премии. Представители мужского и женского пола выступят по отдельности. Предусмотрены одна премия за первое место, две – за второе, и премия за третье место, соответственно, по 300 000, 250 000 и 200 000 драмов. Кроме основных будут и особые призы. Самому молодому участнику будет присужден “Приз надежды”, призы будут также вручены за лучшие исполнения произведений Комитаса. За лучшее исполнение песен из репертуара Павла Лисициана, Татевик Сазандарян и Миграна Ерката по 100 000 драмов и две премии за лучшее концертмейстерство – в размере 50 000 драмов.
Первый тур конкурса состоится с 20 по 23 июня, второй – с 27 по 29, а третий, завершающий – 3 и 5 июля. В этом году исполняется 100 лет со дня рождения Павла Лисициана и 95 лет со дня рождения Татевик Сазандарян.