15 Դեկտեմբեր 2000 - 14:36 AMT
15.12.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Այսօր Ռուսաստանի Պետդուման մտադիր է վավերացնել 1999-2001 թթ-ին Հայաստան բնական ադամանդներ մատակարարելու մասին ռուս-հայկական միջկառավարական համաձայնագիրը:
Համաձայնագրում նախատեսված է, որ ՀՀ բնական ադամանդների մատակարարման շրջանառությունները չեն հարկվի ավելացված արժեքի հարկով: Ավելացված արժեքի հարկի գանձման որոշակի կարգի պահպանման դեպքում բնական ադամանդների ձեռք բերումը Հայաստանի համր դառնում է տնտեսապես աննպատակահարմար, քանի որ ծախսերը գերազանցում են ստացված արտադրանքի արժեքը:
Ներկայումս Հայաստանը բնական ադամանդներ է գնում արեւմտյան շուկայում:
1999-2001 թթ-ին Հայաստան բնական ադամանդներ մատակարարելու մասին ռուս-հայկական միջկառավարական համաձայնագիրը կնքվել է 1998 թվականի նոյեմբերին Մոսկվայում: –0–

15.12.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Государственная Дума России намерена ратифицировать сегодня армяно-российское межправительственное соглашение о поставках в 1999-2001 гг. в Армению природных алмазов.
Как сообщают российские агентства, в соглашении предусматривается, что обороты по поставкам природных алмазов в республику Армения не облагаются налогом на добавленную стоимость. При сохранении существующего порядка взимания налогов на добавленную стоимость, приобретение армянской стороной природных алмазов становится экономически нецелесообразным, поскольку затраты превышают стоимость произведенной продукции (бриллиантов).
В настоящее время Армения закупает природные алмазы, в том числе российские, на западном рынке.
Армяно-российское межправительственное соглашение о поставках в 1999-2001 гг. в Армению природных алмазов было заключено в Москве в ноябре 1998 года. –0–