Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության անդամ Համլետ Հարությունյանը մեծ ակնկալիքներ չունի Կազանում կայանալիք Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի նախագահների հանդիպումից: Պատգամավորը վստահ է, որ ադրբեջանական կողմը կառուցողական քայլերի չի գնա բանակցություններում:
«Այստեղ որոշակի աշխատանք պետք է կատարեն միջնորդները: Ակնհայտ է, որ առանց միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում Եվրամիության ճնշման, Ադրբեջանը կառուցողական մոտեցում չի որդեգրի բանակցություններում»,-ասել է պատգամավորը:
Հարությունյանը կարևոր է համարում, որ Կազանի հանդիպմանն արծարծվի հրադադարի պահպանման ռեժիմը խստորեն կատարելու հարցը, որի մասին համաձայնագրի տակ դրված է նաև Լեռնային Ղարաբաղի ստորագրութունը:
Հունիսի 25-ին Կազանում տեղի կունենա Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի, Իլհամ Ալիևի ու Դմիտրի Մեդվեդևի հանդիպումը: Արևմտյան երկրների ու միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, փորձագետները մեծ հույսեր են կապում այդ հանդիպման հետ: Ոմանք նույնիսկ համարում են, որ Կազանի հանդիպումը խնդրի խաղաղ կարգավորման վերջին շանսն է:

Депутат от фракции правящей Республиканской партии Армении Гамлет Арутюнян не ожидает серьезных подвижек на Казанской встрече президентов Армении, Азербайджана и России. Армянский депутат уверен, что азербайджанская сторона не пойдет на конструктивные шаги в переговорах.
“Здесь определенную работу должны провести посредники. Очевидно, что без давления международных организаций, в том числе Евросоюза, Азербайджан не проявит конструктивность в процессе переговоров по урегулированию карабахской проблемы”, – сказал депутат.
Арутюнян считает важным, чтобы на Казанской встрече был поднят вопрос о строгом соблюдении соглашения о прекращении огня, под которым, как указал депутат, стоит подпись также представителя Нагорного Карабаха.
25 июня в Казани состоится встреча глав Армении, Азербайджана и России Сержа Саргсяна, Ильхама Алиева и Дмитрия Медведева. Высокопоставленные представители западных стран и международных организаций, эксперты связывают большие надежды с этой встречей. Некоторые из них называют Казанскую встречу последним шансом мирного урегулирования карабахской проблемы.