Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կուսակցական տոմսեր է հանձնել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) 250 նոր անդամներին: Տոմսերի հանձնման արարողությունը տեղի է ունեցել կուսակցության գլխավոր գաղափարախոս Գարեգին Նժդեհի գերեզմանի մոտ` Վայոց Ձորի մարզի Ս. Աստվածածնի (Սպիտակավոր) եկեղեցու բակում:
Բացի դրանից, Տիգրան Սարգսյանն իր և երկրի կառավարության անունից պսակ է դրել հայ ականավոր պետական և ռազմական գործչի գերեզմանին:
Լրագրողների հետ զրույցում Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ ինքն առաջին անգամ է այցելում Սպիտակավոր եկեղեցի և Գարեգին Նժդեհի գերեզման: Հարցին այն մասին, թե ինչու է նման դժվարամատչելի տեղ ընտրվել կուսակցական տոմսերի հանձնման համար, ինչի պատճառով ՀՀԿ նոր անդամները ստիպված եղան ավելի քան 8կմ անցնել լեռներով, Սարգսյանը նշել է, որ դա արվել է վայրի խորհրդանշային լինելու պատճառով: «Երեխաների համար դա ուխտագնացության պես մի բան կլինի»,- ճշտել է վարչապետը: Միջոցառման կազմակերպիչն է Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը:
Արարողության անցկացման օրը նույնպես պատահական չի ընտրվել: 1987 թվականի հունիսի 17-ին Նժդեհի աճյունը գաղտնի տեղափոխվել և թաղվել է Սպիտակավոր եկեղեցու բակում` Վերնաշեն գյուղի հարևանությամբ:
Հայ ռազմական և քաղաքական գործիչ, ազգային հերոս Գարեգին Նժդեհը (իսկական անունը Գարեգին Եղիշե Տեր-Հարությունյան) ծնվել է 1886թ հունվարի 1-ին Նախիջևանի Կզնուտ գյուղում: Նախնական կրթությունն ստացել է Նախիջևանի ռուսական դպրոցում, ապա ուսումը շարունակել է Թիֆլիսի ռուսական գիմնազիայում: Դեռ ուսանողական տարիներին միացել է հայ ազատագրական շարժմանը: Ավարտելուց հետո ընդունվել է Սանկտ-Պետերբուրգի համալսարանի իրավաբանական բաժինը: Կիսատ թողելով ուսումը, նվիրվել է հայ հեղափոխական գործին: 1906թ-ին մեկնել է Բուլղարիա` սովորելու Սոֆիայի սպայական դպրոցում: 1907թ-ին այն ավարտելուց հետո Կովկաս է վերադարձել և անդամագրվել Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությանը: Զենք ու զինամթերք տեղափոխելու համար 1909թ. Ցարական իշխանության կողմից ձերբակալվել է Կովկասում` մոտ 3 տարի անցկացնելով բանտում: Դուրս գալով այնտեղից, մեկնել է Բուլղարիա: Առաջին Աշխարհամարտի սկզբին «ներման արժանանալով» ցարական կառավարության կողմից` վերադարձել է Կովկաս` պայմանով, որ մասնակցի Թուրքիայի դեմ մղվելիք պատերազմին:

18 Июнь 2011 - 11:34 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян вручил 250 новым молодым членам партийные билеты Республиканской партии Армении (РПА). Церемония вручения билетов состоялась около могилы главного идеолога партии Гарегина Нжде во дворе церкви Св. Богородицы (Спитакавор) в области Вайоц Дзор.
Помимо этого, премьер РА возложил венки от своего имени и от имени правительства страны к могиле видного армянского государственного и военного деятеля.
В беседе с журналистами Тигран Саркисян отметил, что он впервые посетил церковь Спитакавор и могилу Гарегина Нжде. На вопрос о том, почему было выбрано такое труднодоступное место для вручения партийных билетов, из-за чего новым членам РПА пришлось пройти больше 8 км по горной местности, Саркисян отметил, что это было сделано из-за символичности места. «Для детей это будет как паломничество», – уточнил премьер. Мероприятие было организованно Молодежным фондом Армении.
День проведения церемонии тоже был выбран неспроста. 17 июня 1987 года прах Нжде был тайно перезахоронен именно во дворе церкви Спитакавор в окрестностях села Вернашен.
Гарегин Нжде – армянский военный и государственный деятель. К армянскому революционному движению он примкнул в 17 лет, будучи гимназистом. В 1906 г. перебрался в Болгарию и поступил в офицерскую школу имени Дмитрия Николова в Софии. По окончании школы Нжде вернулся на Кавказ, где в 1909 г. был арестован. В 1912 г. организовал роту армянских добровольцев, участвовал в Балканской войне. Накануне Первой мировой войны, попав под амнистию царского правительства, Нжде вернулся, чтобы участвовать в боевых действиях против Турции.