18 Հունիս 2011 - 11:57 AMT
Այսօր «Պրահայի Քվադրինալե» միջազգային թատերական փառատոնին ներկայացվելու է հայկական տաղավարը: Այս մասին հայտնում է Չեխիայի հայ համայնքի կայքը: Քվադրինալեյին այս տարի Հայաստանը ներկայանում է առաջին անգամ: Տաղավարը ներկայացվելու է Պրահայի ազգային թանգարանում:
Հայաստանը ձեռք է բերել 20քմ տարածք ազգային տաղավարի համար, որտեղ ընտրել է «Մաքրելով հիշողության փոշին» թեման: Հայաստանը կցուցադրի չորս ներկայացումների բեմանկարչական հենքերը` «Արդաղիոն», «Գիրք ծաղկանց» (Երևանի Մնջախաղի պետական թատրոն) «Աթոռը», «Արեգնազան» (Հ.Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոն): Հայկական պատվիրակության կազմում են բեմանկարիչ Նելլի Բարսեղյանը, ինչպես նաև Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնի բեմադրող նկարիչ Լիլիթ Ստեփանյանը:
Նելլի Բարսեղյանն ընդգծել է, որ Քվադրինալեին մասնակցելու նպատակն է թատերական արվեստի միջոցով օտարներին հաղորդակից դարձնել հայկական արվեստի մյուս ժանրերին, ծանոթացնել «Քվադրինալե»-ի տասնյակ հազարավոր մասնակիցներին հայ թատրոնի պատմության հետ, փորձի փոխանակման միջոցով խթանել Ժամանակակից հայ թատրոնի զարգացմանը, Հայաստանի հանդեպ հետաքրքրություն առաջացնելու միջոցով նպաստել Հայաստանում ներգնա տուրիզմի զարգացմանը: «Պրահայի Քվադրինալե 2011» (PQ2011) միջազգային թատերական փառատոնը Պրահայում կկայանա 12-րդ անգամ: Հերթական «Քվադրինալեին», որը տեղի կունենա կմասնակցի ավելի քան 62 երկիր, որոնց թվում նաև Հայաստանը և այնպիսի խոշոր երկրների, ինչպիսիք են ԱՄՆ, Գերմանիա, Ճապոնիա:
«Պրահայի Քվադրինալեն» աշխարհի խոշորագույն և ամենաճանաչված միջազգային թատերական փառատոնն է բեմական ձևավորման ոլորտում (բեմանկարչություն, զգեստների, լուսային և երաժշտական ձևավորում)` բաղկացած երեք մասնաբաժիններից, որոնց ընթացքում տեղի են ունենում բազմաժանր ցուցադրություններ, սիմպոզիումներ, քննարկումներ, վարպետության դասեր և այլն:

18-го июня на Международном театральном фестивале “Пражская Квадриеннале” будет представлен армянский павильон. Об этом сообщил армянский сайт Чехии. В этом году на Квадриеннале Армения представлена впервые. Павильон откроется в национальном музее Праги. Армения приобрела территорию площадью 20 кв. м для национального павильона, избрав тему “Стирая пыль памяти”. Армения представит декорации четырех постановок “Ардагион”, “Книга цветов” (Театр пантомимы), "Стул" и "Арегназан" (Ереванский государственный театр музыкальной комедии имени Акопа Пароняна). В составе армянской делегации на мероприятии будут присутствовать сценический художник Нелли Барсегян, а также худождник-декоратор Ереванского государственного театра пантомимы Лилит Степанян.
Нелли Барсегян подчеркнула, что цель участия в Квадриеннале – показать иностранцам различные жанры армянского искусства, представить историю армянской сцены, а также способствовать развитию современного армянского театра, содействовать развитию туризма в Армении, пробуждать интерес к нашей стране. Мероприятие “Пражская Квадриеннале-2011” (PQ2011) состоится уже в 12-ый раз. В числе участников Квадриеннале 62 страны – США, Германия, Япония и многие другие страны.
”Пражская квадриеннале” – это демонстрация каждые четыре года работ театральных художников, дизайнеров, изготовителей сценических костюмов, звукорежиссеров и других творческих личностей более чем из 70 стран. Программа включает в себя экспозиции, лекции, мастер-классы, интерактивные программы для детей. Фестиваль открылся 16-го июня и продолжится до 26-го июня.