18 Հունիս 2011 - 12:49 AMT
ՄԱԿ Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵՏՀ) զեկույց է հրապարակել Հայաստանի բնակչության ծերացման խնդրի մասին: Զեկույցի համաձայն, 65 տարեկանի սահմանը հատած մարդկանց բաժինը բնակչության մեջ կազմում է 11%իսկ 2030 թվականին կհասնի 18%-ի: Այդ ցուցանիշով Հայաստանն արագորեն հասնում է Ռուսաստանին (13%), Ֆրանսիային (17%) և Գերմանիային (20%):
Հետազոտության հեղինակների կարծիքով, տարեց մարդկանց բաժնի արագ աճը բացատրվում է երկրից երիտասարդության զանգվածային արտահոսքով: Դրա հետ մեկտեղ ցածր ծնելիության և 1990 թվականի համեմատ 6 տարով կյանքի շարունակականության սպասվող աճի արդյունքում ծերացման խնդիրն առանձնակի արդիականություն է ձեռք բերում:
ՄԱԿ Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովը Հայաստանի կառավարության հետ միասին «ճանապարհային քարտեզ» է մշակել, որը կօգնի լուծել տարեց մարդկանց խնդիրները: «Ճանապարհային քարտեզի» կոնկրետ խորհրդատվությունները ենթադրում են թոշակային և բնակարանային բարեփոխումների իրականացում; աջակցություն անընդհատ ուսուցմանը; բժշկական կրթության բարելավում հերոնտոլոգիայի և հերիատրիայի ոլորտում; աշխատանքային օրենսդրության փոփոխություն, որպեսզի խթաններ ապահովվեն գործատուների և աշխատողների համար; ինստիտուցիոնալ բժշկական օգնության բարելավում:

18 Июнь 2011 - 12:49 AMT
Европейская экономическая комиссия ООН (ЕЭК ООН) опубликовала доклад о проблеме старения населения Армении. Согласно докладу, доля людей, перешагнувших 65-летний рубеж, составляет 11%, а к 2030 году увеличится до 18%. По этому показателю Армения быстро догоняет Россию (13%), Францию (17%) и Германию (20%).
По мнению авторов исследования, быстрое увеличение доли пожилых людей объясняется массовым оттоком из страны молодежи. В сочетании с низкой рождаемостью и увеличением ожидаемой продолжительности жизни на 6 лет по сравнению с 1990 годом проблема старения приобретает особую актуальность.
Европейская экономическая комиссия ООН вместе с правительством Армении разработала «дорожную карту», которая поможет решать проблемы пожилых людей. Конкретные рекомендации «дорожной карты» подразумевают проведение пенсионных и жилищных реформ; содействие непрерывному обучению; улучшение медицинского образования в области геронтологии и гериатрии; изменение трудового законодательства, чтобы обеспечить стимулы для работодателей и работников; улучшение институциональной медицинской помощи.