Այսօրվա դրությամբ նկատվում է հավասարակշռության խախտում փախստականներին միջազգային օգնության տեղաբաշխման հետ կապված. աշխարհում փախստականների 4/5-ին ընդունում են զարգացող երկրները արդյունաբերական զարգացած երկրներում փախստականների դեմ տրամադրությունների աճի ֆոնի վրա: Այդ մասին ասվում է փախստականների հարցերով ՄԱԿ Գերագույն հանձնակատարի վարչության այսօրվա զեկույցում:
«Գլոբալ միտումներ, 2010թ.» փախստականների հարցերով ՄԱԿ ԳՀՎ զեկույցում ասվում է, որ փախստականների մեծ մասը գտնվում են Պակիստանում, Իրանում և Սիրիայում (համապատասխանաբար 1.9 մլն, 1.07 մլն և 1.005 մլն մարդ): Երկրների ցուցակը, որոնք նման դրության լուրջ տնտեսական հետևանքներ ունեն, գլխավորում է Պակիստանը, որտեղ Համախառն ազգային արտադրանքի յուրաքանչյուր դոլարին բաժին է ընկնում 710 փախստական: Երկրորդ տեղում Կոնգոյի Ժողովրդավարական Հանրապետությունն է և Քենիան (475 և 247 փախստականներ համապատասխանաբար): Համեմատության համար Գերմանիայում Համախառն ազգային արտադրանքի յուրաքանչյուր դոլարին բաժին է ընկնում 17 փախստական:
«Մեզ անհանգստացնում են փախստականների տեղաբաշխման մասին սխալ պատկերացումները և միջազգային պաշտպանության համակարգը»,- ասել է Անտոնիու Գուտերիշը` փախստականների հարցերով ՄԱԿ Գերագույն հանձնակատարը:

На сегодняшний день отмечается серьезный дисбаланс в распределении международной помощи насильственно перемещенным лицам: 4/5 беженцев в мире принимают развивающиеся страны – на фоне роста антибеженских настроений во многих промышленно развитых странах. Об этом говорится в обнародованном сегодня докладе Управления Верховного Комиссара ООН по делам беженцев.
Доклад УВКБ ООН «Глобальные тенденции, 2010 год» гласит, что наибольшее число беженцев находятся в Пакистане, Иране и Сирии (соответственно 1,9 млн, 1,07 млн и 1,005 млн человек). Список стран, которые испытывают серьезные экономические последствия подобного положения, возглавляет Пакистан, где на каждый доллар ВНП приходится 710 беженцев. Далее следуют Демократическая Республика Конго и Кения (475 и 247 беженцев соответственно). Для сравнения, в Германии – промышленно развитой стране с наибольшим количеством беженцев (594 000 человек), на каждый доллар ВНП приходится 17 беженцев.
"Нас тревожат ошибочные представления о перемещении беженцев и системе международной защиты», – сказал Антониу Гутерриш, Верховный Комиссар ООН по делам беженцев и глава УВКБ ООН. "Опасения по поводу предполагаемого наплыва беженцев в промышленные страны непомерно раздуты или ошибочно объединены с проблемами миграции. Между тем, именно беднейшие страны вынуждены взять на себя это бремя», – отметил он, сообщает официальный сайт УВКБ ООН.