Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը զուգահեռ է անցկացնում Ադրբեջանից հայ փախստականների հանդեպ ՄԱԿ-ի վերաբերմունքի և հայկական խաչքարերի հանդեպ` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի վերաբերմունքի միջև: «Ի՞նչն է խանգարում ՄԱԿ-ին աչք փակել փախստականների խնդիրների վրա, ինչպես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն աչք փակեց Նախիջևանում հայկական խաչքարերի ոչնչացման վրա»,- հայտարարել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում` նվիրված Փախստականների համաշխարհային օրվան: Խառատյանը կտրուկ քննադատության է ենթարկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին` Ֆրանսիայում վերջինիս կենտրոնական գրասենյակում «Խաչքարերի արվեստ» լուսանկարչական ցուցահանդեսում ներկայացված խաչքարերի տեղանուններով վահանակները հանելու համար: Նա կտրուկ է արտահայտվել նաև հայկական իշխանությունների մասին, որոնք ուշադրություն չեն դարձնում Ադրբեջանից հայ փախստականների խնդիրների վրա` հիշեցնելով, մասնավորապես, Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունն այն մասին, որ «Հայաստանը փախստականների քաղաքական խնդիր չունի»: Նրա խոսքով, փախստականներին տարբեր մեթոդներով պարտադրում են Հայաստանի քաղաքացիություն ընդունել և հրաժարվել փախստականի կարգավիճակից, և 80 հազ. փախստականներ արդեն ընդունել են ՀՀ քաղաքացիություն:
Հունիսի 15-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում անցկացվող գիտաժողովների շրջանակներում Փարիզում բացված «Խաչքարերի արվեստ»լուսանկարչական ցուցահանդեսի բացման օրն այցելուներին տհաճ անակնկալ էր սպասում: Ցուցահանդեսի բացման արարողությանը, որին ներկա են գտնվել Հայաստանի մշակույթի նախարարի տեղակալը և Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Վիգեն Չիթեչյանը, հյուրերը տեսել են, որ յուրաքանչյուր խաչքարի տեղանուններով վահանակներն առանց բացատրությունների հանվել են կազմակերպիչների կողմից: Լուսանկարների տակ տեղադրվել են միայն դրանց տարեթվերը: Հանվել է նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դրոշը, որն ամրացված է եղել Հայաստանի դրոշի կողքին:

Ethnographer Hranush Kharatyan drew a parallel between the UN stand on the Armenian refugees from Azerbaijan and the attitude of UNESCO towards Armenian khachkars.
“The UN shuts its eyes to refugee problems like UNESCO dissembles destruction of Armenian khachkars in Nakhijevan,” the ethnographer told a press conference dated to the World Refugee Day.
She criticized UNESCO severely for removing the quotations indicating the place of origin of khachkars, the photos of which have been displayed at the exhibition Khachkar Craftsmanship in France.
Kharatyan also spoke about the Armenian authorities paying no attention to the problems of Armenian refugees from Azerbaijan, reminding, particularly, of President Serzh Sargsyan announcement saying “Armenia does not have political problem of refugees”. “Refugees are compelled to adopt Armenian citizenship having refused from their status, and 80 thous. of them already become Armenian citizens,” according to her.
On June 15, a photo exhibition titled Khachkar Craftsmanship- Armenian Cross-Stones Art opened in Paris in the framework of scientific conferences organized by the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO). On Nov 17, 2010, UNESCO decided to inscribe Armenian Cross-Stones Art, symbolism and Craftsmanship of Khachkars on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity. On the opening day of the exhibition, the guests faced an unpleasant surprise. The attendees were embarrassed to see that the quotations indicating the place of origin of each Khachkhar (cross-stone), had been removed without any clarification on the part of organizers of the event. Only dates were indicated under the photos. The UNESCO flag which was fastened near the Armenian flag disappeared as well.