Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը զուգահեռ է անցկացնում Ադրբեջանից հայ փախստականների հանդեպ ՄԱԿ-ի վերաբերմունքի և հայկական խաչքարերի հանդեպ` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի վերաբերմունքի միջև: «Ի՞նչն է խանգարում ՄԱԿ-ին աչք փակել փախստականների խնդիրների վրա, ինչպես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն աչք փակեց Նախիջևանում հայկական խաչքարերի ոչնչացման վրա»,- հայտարարել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում` նվիրված Փախստականների համաշխարհային օրվան: Խառատյանը կտրուկ քննադատության է ենթարկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին` Ֆրանսիայում վերջինիս կենտրոնական գրասենյակում «Խաչքարերի արվեստ» լուսանկարչական ցուցահանդեսում ներկայացված խաչքարերի տեղանուններով վահանակները հանելու համար: Նա կտրուկ է արտահայտվել նաև հայկական իշխանությունների մասին, որոնք ուշադրություն չեն դարձնում Ադրբեջանից հայ փախստականների խնդիրների վրա` հիշեցնելով, մասնավորապես, Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունն այն մասին, որ «Հայաստանը փախստականների քաղաքական խնդիր չունի»: Նրա խոսքով, փախստականներին տարբեր մեթոդներով պարտադրում են Հայաստանի քաղաքացիություն ընդունել և հրաժարվել փախստականի կարգավիճակից, և 80 հազ. փախստականներ արդեն ընդունել են ՀՀ քաղաքացիություն:
Հունիսի 15-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում անցկացվող գիտաժողովների շրջանակներում Փարիզում բացված «Խաչքարերի արվեստ»լուսանկարչական ցուցահանդեսի բացման օրն այցելուներին տհաճ անակնկալ էր սպասում: Ցուցահանդեսի բացման արարողությանը, որին ներկա են գտնվել Հայաստանի մշակույթի նախարարի տեղակալը և Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Վիգեն Չիթեչյանը, հյուրերը տեսել են, որ յուրաքանչյուր խաչքարի տեղանուններով վահանակներն առանց բացատրությունների հանվել են կազմակերպիչների կողմից: Լուսանկարների տակ տեղադրվել են միայն դրանց տարեթվերը: Հանվել է նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դրոշը, որն ամրացված է եղել Հայաստանի դրոշի կողքին:

Этнограф Грануш Харатян провела параллель между отношением ООН к армянским беженцам из Азербайджана и отношением ЮНЕСКО к армянским хачкарам. “Что мешает ООН закрыть глаза на проблемы беженцев, как ЮНЕСКО закрыла глаза на уничтожение армянских хачкаров в Нахичеване”,- заявила она на пресс-конференции в Ереване, посвященной Всемирному дню беженцев. Харатян подвергла резкой критике ЮНЕСКО за снятие заметок, указывающих местонахождение хачкаров, фотографии которых были представлены на выставке “Искусство хачкара”, проходящей в штаб-квартире ЮНЕСКО во Франции. Она также резко высказалась и об армянских властях, которые не уделяют внимание проблемам армянских беженцев из Азербайджана, напомнив, в частности, заявление президента Сержа Саргсяна о том, что “у Армении нет политической проблемы беженцев”. По ее словам, беженцев разными методами принуждают принять гражданство Армении и отказаться от статуса беженцев, и 80 тыс. беженцев уже приняли гражданство РА.
15 июня в Париже в залах Миро-1 и Миро-2 в штаб-квартире ЮНЕСКО открылась выставка под названием “Искусство хачкара – армянские святые камни”, представляющая важнейшую часть культурного наследия армянского народа – искусство хачкара. Организаторы выставки – постоянное представительство РА в ЮНЕСКО и Министерство культуры РА. В день открытия выставки гостей мероприятия ожидал неприятный сюрприз. На церемонии открытия гости увидели, что заметки, обозначающие местонахождение каждого хачкара, были сняты без какого-либо объяснения со стороны организаторов. Под фотографиями были установлены лишь даты снимков. Также был удален флаг ЮНЕСКО, который был прикреплен рядом с флагом Армении.