Այս տարի լրանում է Ֆրանսիայում սկիզբ առած «Երաժշտության տոնի» 30-ամյակը: Հայաստանում տոնը նշվելու է արդեն 5-րդ անգամ: Այս առիթով ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան հետ համատեղ, կազմակերպել է մի շարք երաժշտական միջոցառումներ Երևանում և մարզերում: «Այն, որ այս տոնը նշվում է, արդեն իսկ ապացուցում է հայ-ֆրանսիական մշակութային սերտությունը: Ես հույս ունեմ, որ այս տարի Հայաստանի բնակիչները էլ ավելի ակտիվ կլինեն և իրենց բարձր տրամադրությունը կփոխանցեն իրար», լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն: Իր հերթին Հայաստանի մշակույթի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը հավելեց, որ նշված միջոցառումներն այնքան սիրելի են դարձել հայ հանրությանը, որ 2009 թ-ից սկսել են նշել նաև մարզերում: «Այս տարի մենք շեշտը դրել ենք երիտասարդական և մանկական միջոցառումներին: Մեզ համար նաև կար մի անակնկալ փաստ, որ Երևանում «Երաժշտության տոնին» մասնակցության հայտ ներկայացրեցին նաև արտերկրյա երաժիշտներ», ասաց Պողոսյանը:
Համերգները սկսվելու են ժամը 12.00-ից Հաղթանակի զբոսայգում և կավարտվեն 21.30-ին Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնում The Beautified project խմբի համերգով: Համերգներ կլինեն նաև Երևանի գրեթե բոլոր այգիներում: Մարզերից տոնին կմիանան Վայոց ձորը, Լոռին, Շիրակը և Սյունիքը: Միջոցառումները կլինեն բացօթյա և հիմնականում մարզկենտրոններում:
«Երաժշտական տոնը» սկիզբ է առել 1982 թ-ին Ֆրանսիայում նախագահ Ֆրանսուա Միտերանի աջակցությամբ: Ամեն տարի, աշխարհի տարբեր քաղաքների փողոցներում անց են կացվում երաժշտական միջոցառումներ: Այդ օրը յուրաքանչյուր ցանկացող կարող է վերցնել որևէ երաժշտական գործիք և ելույթ ունենալ փողոցի ցանկացած հատվածում: Հայաստանը փառատոնը նշում է 2007 թ-ից: «Երաժշտության տոնը» այս տարի արդեն երկրորդ անգամ հովանավորում է «Օրանժ Արմենիա» ընկերությունը:Հունիսի 21-ին Հայաստանում 5-րդ անգամ կնշվի «Երաժշտության տոնը»

20 Июнь 2011 - 09:57 AMT
В этом году “Празднику музыки”, который взял свое начало во Франции, исполняется 30 лет. В Армении праздник будет отмечаться уже в пятый раз. По этому поводу Министерство культуры РА совместно с посольством Франции в Армении организовали ряд музыкальных мероприятий в Ереване и в областях Армении. “Только то, что этот праздник отмечается здесь, уже говорит о тесном армяно-французском сотрудничестве. Я надеюсь, что в этом году жители Армении будут более активными, на празднике будет царить атмосфера хорошего настроения”, – сказал на встрече с журналистами посол Франции в Армении Анри Рено. В свою очередь, заместитель министра культуры РА Артур Погосян добавил, что эти мероприятия так полюбились армянской общественности, что, начиная с 2009 года, их стали организовывать и в областях Армении. “В этом году мы сделаем особый акцент на молодежные и детские мероприятия. Для нас было сюрпризом, что на участие в “Празднике музыки” в Ереване поступили заявки и от зарубежных музыкантов”, – сказал Погосян.
Начало концертов – в 12:00 в Парке победы, завершится мероприятие в 21:30 в Центре искусства Гафесчян концертом группы The Beautified project. Будут организованы концерты почти во всех парках Еревана. Из областей к празднику присоединятся Вайоц Дзор, Лори, Ширак и Сюник. Мероприятия будут проводиться в областных центрах под открытым небом.
Впервые “Музыкальный праздник” был проведен в 1982 году во Франции при содействии президента Франсуа Миттерана. Каждый год на улицах городов в разных странах проводятся музыкальные мероприятия. В этот день любой желающий может выступить, сыграв на каком-нибудь музыкальном инструменте. В Армении фестиваль песни отмечается с 2007 года. В этом году, как и в прошлом, спонсором “Праздника музыки” выступит компания “Orange Armenia”.