Ադրբեջանի հայ փախստականները դեմ են Կովկասի մահմեդականների առաջնորդ Ալլահշուքյուր Փաշազադեի այցին Հայաստան: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Ադրբեջանի հայերի ասամբլեայի ղեկավար Գրիգորի Այվազյանը:
«Մեզ համար անընդունելի է Փաշազադեի այցը Երևան, քանի որ նա Բաքվի հայոց ջարդերի կազմակերպիչներից և սադրիչներից մեկն է եղել»,- հայտնել է Այվազյանը:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդel էր PanARMENIAN.Net-ը, Ռուս ուղղափառ եկեղեցին պատրաստում է Կովկասի մահմեդականների ղեկավար շեյխ-ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեի այցը Հայաստան: Այդ մասին հայտնել է ՌՈՒԵ Եկեղեցու և հանրության փոխհարաբերությունների բաժնի կրոնների աշխարհագրության կենտրոնի տնօրեն Ռոման Սիլանտյևը: «Այժմ մենք ԱՊՀ միջկրոնական խորհրդի նախագահության նիստն ենք նախապատրաստում, որը կկայանա նոյեմբերի 28-ին Երևանում: Դա շեյխի պատմական այցը կլինի Հայաստան, ինչպես ժամանակին Բաքու էր մեկնել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն»,- նշել է նա:

20 Июнь 2011 - 10:13 AMT
Армянские беженцы Азербайджана против визита главы мусульман Кавказа шейх-уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде в Армению. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава Ассамблеи азербайджанских армян Григорий Айвазян.
“Для нас неприемлем визит Пашазаде в Ереван, поскольку он был одним из организаторов и подстрекателей армянских погромов Баку», – заявил Айвазян.
Как ранее сообщало PanARMENIAN.Net, Русская православная церковь готовит визит в Армению главы мусульман Кавказа шейх-уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде. Об этом заявил директор Центра географии религий отдела РПЦ по взаимоотношениям церкви и общества Роман Силантьев. "Сейчас мы готовим заседание президиума межрелигиозного совета СНГ в Ереване, которое пройдет 28 ноября. Это будет исторический визит шейха в Армению, так же как и Католикос Всех Армян Гарегин II приезжал в Баку", – отметил он.