Այս տարի երևանյան «Երաժշտության տոնին», որը կայանալու է հունիսի 21-ին, մասնակցելու են արտասահմանյան երաժշտական խմբեր Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից և Շոտլանդիայից: Այս մասին լրագրողներին հայտնեց ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը: Ֆրանսիայից ժամանած Bratsch ջազ խումբը, որի հիմնադիրն է Դեն Ղարիբյանը, համերգ կտա Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնում:
Երևանի Սիրահարների այգում հանդես կգան շոտլանդական An Gordonach և ամերիկացի երգչուհի Սիմա Քունինգհեմը: Bratsch ջազ խումբը հիմնադրվել է 1970-ական թվականներին: Հիմնական ուղղվածությունը էթնիկ ջազն է: Նրանք վերամշակում են հայկական, բուլղարական, ռումինական և այլ ազգերի մեղեդիներ: Երևանյան համերգում կհնչեն կատարումներ խմբի նոր ալբոմից:
«Երաժշտական տոնը» սկիզբ է առել 1982 թ-ին Ֆրանսիայում նախագահ Ֆրանսուա Միտերանի աջակցությամբ: Ամեն տարի, աշխարհի տարբեր քաղաքների փողոցներում անց են կացվում երաժշտական միջոցառումներ: Այդ օրը յուրաքանչյուր ցանկացող կարող է վերցնել որևէ երաժշտական գործիք և ելույթ ունենալ փողոցի ցանկացած հատվածում: Հայաստանը փառատոնը նշում է 2007 թ-ից: «Երաժշտության տոնը» այս տարի արդեն երկրորդ անգամ հովանավորում է «Օրանժ Արմենիա» ընկերությունը:

В этом году в ереванском “Празднике музыки”, который состоится 21-го июня, примут участие группы из Франции, США и Шотландии. Об этом сообщил журналистам заместитель министра культуры РА Артур Погосян. Джаз-группа Bratsch из Франции, основателем которой является Дэн Гарибян, выступит с концертом в центре Гафесчян.
В ереванском “Парке влюбленных” выступят шотландская группа Gordonach и американская певица Сима Каннингэм.
Джаз-группа Bratsch основана в 1970-е годы. Основным направлением репертуара группы является этнический джаз. Они исполняют армянские, болгарские, румынские народные мелодии, а также мелодии других народов в новой аранжировке. В ереванском концерте прозвучат аранжировки из нового альбома группы.
Впервые “Музыкальный праздник” был проведен в 1982 году во Франции при содействии президента Франсуа Миттерана. Каждый год на улицах городов в разных странах проводятся музыкальные мероприятия. В этот день любой желающий может выступить, сыграв на каком-нибудь музыкальном инструменте. В Армении фестиваль песни отмечается с 2007 года. В этом году, как и в прошлом, спонсором “Праздника музыки” выступит компания “Orange Armenia”.