20 Հունիս 2011 - 14:05 AMT
Հունիսի 25-ին Կազանում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ընթացքում որոշվելու է, թե շարունակվելու է արդյոք Մինսկյան գործընթացը, թե ոչ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է միջազգային իրավունքի փորձագետ Անդրեաս Ղուկասյանը: Նրա խոսքերով, այսօր իրավիճակն այնպիսին է, որ եթե Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չստորագրի առաջարկված փաստաթուղթը, ապա բանակցությունների ձևաչափը կփոխվի:
«ԵԱՀԿ-ն չի կարող սպասել, մինչև Հայաստանը և Ադրբեջանը համաձայնության գան, քանի որ կազմակերպությունն այլ խնդիրներ ունի»,- նշել է նա: Այդ առումով փորձագետը նշել է, որ ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտն արդեն խախտված է, և որ Եվրոպայում արդեն չկան կոլեկտիվ, չխախտվող սահմաններ:
Անդրեաս Ղուկասյանը նշել է, որ հունիսի 25-ը մարտահրավեր է երկու երկրների իշխող ռեժիմների համար: Նրա խոսքերով, եթե հանդիպման ընթացքում չձեռնարկվեն որոշակի քայլեր, ապա ռեժիմը երկրներում կարող է փոխվել:
Իր հերթին քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը ներկայացրել է Կազանում երկու հնարավոր սցենար. կամ կընդունվի հայտարարություն, որում կողմերը պատրաստակամություն են հայտնում շարունակել բանակցային գործընթացը կամ կներկայացվի նոր փաստաթուղթ նոր դրույթներով, որոնք հիմք կծառայեն բանակցությունների շարունակության համար:

20 Июнь 2011 - 14:05 AMT
25 июня в Казани в ходе встречи президентов Армении и Азербайджана будет определено, продолжится Минский процесс или нет. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил эксперт международного права Андреас Гукасян. По его словам, на сегодняшний день ситуация такова, что если президент Азербайджана Ильхам Алиев не подпишет предложенный документ, то формат переговорного процесса изменится.
“ОБСЕ не может ждать, пока Армения и Азербайджан придут к соглашению, так как и у Организации есть другие проблемы”, – отметил он. В этом контексте эксперт заметил, что Хельсинкский заключительный акт ОБСЕ уже нарушен, и что в Европе уже нет коллективных, нерушимых границ.
Андреас Гукасян отметил, что 25 июня является вызовом для правящих режимов обеих стран. По его словам, если в ходе встречи не будет предпринято определенных шагов, то режим в странах может поменяться.
В свою очередь, политолог Александр Маркаров представил два возможных сценария в Казани: или будет принято заявление, в котором стороны выразят готовность продолжить переговорный процесс, или будет представлен новый документ с новыми положениями, которые будут служить основой для продолжения переговоров.