20 Հունիս 2011 - 14:05 AMT
Հունիսի 25-ին Կազանում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ընթացքում որոշվելու է, թե շարունակվելու է արդյոք Մինսկյան գործընթացը, թե ոչ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է միջազգային իրավունքի փորձագետ Անդրեաս Ղուկասյանը: Նրա խոսքերով, այսօր իրավիճակն այնպիսին է, որ եթե Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չստորագրի առաջարկված փաստաթուղթը, ապա բանակցությունների ձևաչափը կփոխվի:
«ԵԱՀԿ-ն չի կարող սպասել, մինչև Հայաստանը և Ադրբեջանը համաձայնության գան, քանի որ կազմակերպությունն այլ խնդիրներ ունի»,- նշել է նա: Այդ առումով փորձագետը նշել է, որ ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտն արդեն խախտված է, և որ Եվրոպայում արդեն չկան կոլեկտիվ, չխախտվող սահմաններ:
Անդրեաս Ղուկասյանը նշել է, որ հունիսի 25-ը մարտահրավեր է երկու երկրների իշխող ռեժիմների համար: Նրա խոսքերով, եթե հանդիպման ընթացքում չձեռնարկվեն որոշակի քայլեր, ապա ռեժիմը երկրներում կարող է փոխվել:
Իր հերթին քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը ներկայացրել է Կազանում երկու հնարավոր սցենար. կամ կընդունվի հայտարարություն, որում կողմերը պատրաստակամություն են հայտնում շարունակել բանակցային գործընթացը կամ կներկայացվի նոր փաստաթուղթ նոր դրույթներով, որոնք հիմք կծառայեն բանակցությունների շարունակության համար:

June 25 Kazan-hosted meeting between Armenian and Azerbaijani presidents will determine further course of Minsk process, according to international law expert.
As Andreas Ghukasyan told a news conference in Yerevan, negotiation format will change if Azerbaijani President Ilham Aliyev refuses to sign the document suggested.
“OSCE can't wait forever for Armenia and Azerbaijan to come to an agreement; the organisation has may other issues to address. Helsinki Final Act is already violated, which means there are no longer any collective, inviolable borders in Europe.”
“June 25 is a challenge to ruling regimes of both countries. Unless any specific steps are taken during the meeting, the regime in both countries might change,” the expert noted.
A political expert Alexander Markarov in turn, presented two possible outcomes of the meeting in Kazan: either a document, with the parties expressing readiness to continue negotiations will be adopted, or a new document to serve as a basis for further talks will be presented.