Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ԱԺ խմբակցության պատգամավոր, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժոդովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը հեղափոխական արդյունքներ չի ակնկալում Կազանում հունիսի 25-ին կայանալիք Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպումից: «Նման բարդ հակամարտություններում, արդյունքները, որպես կանոն, հեղափոխական չեն լինում, իսկ փուլ առ փուլ քննարկումը մոտեցնում է այն իրավիճակին, որ վերջին հաշվով վավերացվում է որպես անխուսափելի իրականություն»,- հունիսի 21-ին Երևանում մամլո ասուլիսոմ հայտարարել է նա: Միաժամանակ նա հավելել է, որ նախկինում նման հանդիպումները հանգեցրել են նրան, որ նախորդ հանդիպումների փուլային արդյունքները հաշվի առնելով, Դովիլի փաստաթուղթը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի համանախագահ Անջեյ Կասպրշիկի հարցազրույցը նախադրյալներ են ստեղծել գալիք հանդիպման համար: Գագիկ Մինասյանն ընդգծել է այն բանի կարևորությունը, որ հիմքեր են ստեղծվում հակամարտության կարգավորման պայմանագրի հետագա մշակման համար:
Պատգամավորն անդրադարձել է նրան, որ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների վերջին հրապարակումները վկայում են այն մասին, որ այդ կողմի դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում էականորեն չի փոխվել: «Նույնպիսի ամպագոռգոռ հայտարարություններ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության, հայկական զորքերը դուրս բերելու և տարածնքները վերադարձնելու մասին, հայտարարություններ, որոնք շարունակվում են մի քանի տարի և չեն ազդում ոչ համաշխարհային հանրության, ոչ համանախագահների վրա»,- ասել է Մինասյանը:
Հունիսի 25-ին Կազանում նախատեսվում է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը, որից շատերը լուրջ սպասումներ ունեն, չի բացառվում նաև ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ փաստաթղթի ստորագրման հավանականությունը:

21 Июнь 2011 - 07:46 AMT
Гагик Минасян не ожидает революционных результатов от предстоящей встречи глав Армении, Азербайджана и России в Казани
Депутат от правящей Республиканской партии Армении (РПА), председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян не ожидает революционных результатов от предстоящей трехсторонней встречи глав Армении Сержа Саргсяна, Азербайджана Ильхама Алиева и России Дмитрия Медведева в Казани 25 июня по урегулированию карабахского конфликта. «В таких сложных конфликтах результаты, как правило, не бывают революционными, а обсуждения поэтапно приближают к той ситуации, которая в конечном итоге ратифицируется как неизбежная реальность», – заявил он 21 июня на пресс-конференции в Ереване. При этом он добавил, что прежние аналогичные встречи привели к тому, что поэтапные результаты предыдущих встреч с учетом Довильского документа и интервью спецпредставителя действующего председателя ОБСЕ Анжея Каспршика создали предпосылки для предстоящей встречи. В этом контексте Гагик Минасян подчеркнул важность того, что создаются основы для дальнейшей разработки договора по урегулированию карабахского конфликта. Помимо этого, депутат коснулся того, что последние публикации азербайджанских СМИ свидетельствуют о том, что позиция этой стороны по вопросу урегулирования карабахского конфликта реально не изменилпсь. «Те же высокие заявления о территориальной целостности Азербайджана, выводе армянских войск и возвращении территорий – заявления, которые продолжаются на протяжении многих лет и не оказывают влияния ни на мировое сообщество, которое меняет свои позиции под влиянием различных импульсов в отношении этого конфликта, ни на сопредседателей», – отметил Гагик Минасян.