21 Հունիս 2011 - 12:29 AMT
Արամ Սիմոնյանը վերընտրվել է Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) ռեկտորի պաշտոնում: Սիմոնյանը վերընտրվել է հունիսի 21-ին կայացած ԵՊՀ Խորհրդի նիստում` Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ:
ԵՊՀ Խորհրդի փակ քվեարկության արդյունքում 60 անդամներ Սիմոնյանի թեկնածությանը «կողմ» են քվեարկել, իսկ յոթը` «դեմ»:
Անդրադառնալով ԵՊՀ գործունեությանը` Սիմոնյանը նշել է, որ համալսարանի հիմնական նպատակը շարունակում է մնալ բարձրագույն կրթության պատշաճ որակի ապահովումը: Նրա խոսքով, այդ նպատակով ԵՊՀ-ում մտադիր են բարեփոխումներ իրականացնել բուհ ընդունվելու գործընթացի բարելավման ուղղությամբ: Ընդ որում, նա հաղորդել է, որ մոտ ժամանակներս ծրագրվում է ԵՊՀ առընթեր բազային քոլեջ բացել, որի մասնաճյուղերը կգործեն նաև երկրի մարզերում:
Սիմոնյանին նշանակման կապակցությամբ շնորհավորել է Հայաստանի նախագահը` համոզմունք հայտնելով, որ մոտակա հինգ տարիների ընթացքում համալսարանը լուրջ ձեռքբերումներ կունենա:

Арам Симонян переизбран ректором Ереванского государственного университета (ЕГУ). Симонян был переизбран ректором университета 21 июня в ходе состоявшегося заседания Совета ЕГУ, возглавляемого президентом Армении Сержем Саргсяном.
В ходе закрытого голосования 60 членов Совета проголосовали «за», а семь – «против» кандидатуры Симоняна. Два бюллетеня были признаны недействительными.
Обращаясь к деятельности ЕГУ, Симонян отметил, что основной целью университета остается обеспечение должного качества высшего образования. По его словам, с этой целью в ЕГУ намерены провести реформы для улучшения процесса поступления в вуз. При этом он сообщил, что в скором времени планируется открыть базовый колледж при ЕГУ, отделения которого будут действовать и в областях страны.
С назначением Симоняна поздравил также президент Армении, выразив уверенность, что в ближайшие пять лет университет будет иметь серьезные достижения.