Հունիսի 20-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը Երևանում կայացավ համերգ` նվիրված Փախստականների համաշխարհային օրվան: Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Հայաստանում ՄԱԿ-ի ՓԳՀ ներկայացուցիչ Դամթյու Դեսալեն, իսկ բացման խոսքով` ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Նալբանդյանն իր ելույթի ժամանակ շեշտեց Ֆրիտյոֆ Նանսենի մեծ դերը հայ փախստականներին օգնություն ցուցաբերելու հարցում, շեշտելով, որ այս տարի, նրա 150-ամյակը պատշաճ մակարդակով է նշվելու Հայաստանում:
Միջոցառմանը ելույթ ունեցավ «Ազգային պատկերասրահ» փառատոնի նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր Արամ Թալալյան), հնչեցին հայ և արտասահմանցի դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները, ինչպես նաև ելույթ ունեցան իրաքահայ և ադրբեջանահայ 2 փախստականներ, ովքեր պատմեցին Հայաստանում հայտնվելու իրենց պատմությունը և հետագա կյանքը: Նվագախմբի հետ միասին ելույթ ունեցան սոպրանո երգչուհիներ Նինա Մինասյանը և Ռիմա Խաչատրյանը, տենոր Պերճ Քարազյանը, քանոնահար Նարեկ Գազազյանը և սաքսոֆոնահար Դավիթ Մելքոնյանը: Միջոցառմանը ներկա էին Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններ, արվեստի գործիչներ, փախստականներ:

20-го июня в Доме камерной музыки имени Комитаса состоялся концерт, посвященный Всемирному дню беженцев. На мероприятии с приветственной речью выступил представитель Управления Верховного Комиссара по делам беженцев ООН в Армении Дамтю Десале, а на открытии выступил министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян. В своей речи Эдвард Налбандян отметил огромную роль Фритьофа Нансена в помощи армянским беженцам, 150-летие которого будет отмечено в Армении на должном уровне.
На мероприятии выступил оркестр фестиваля “Национальная галерея” (художественный руководитель и главный дирижер Арам Талалян), прозвучали произведения армянских и зарубежных современных и классических композиторов, а также выступили армянские беженцы из Азербайджана и Ирака, рассказавшие свои истории и поведавшие о планах на будущее. Вместе с оркестром выступили певицы Нина Минасян и Римма Хачатурян, теноры Перч Каразян, исполнитель на каноне Нарек Газазян, саксофонист Давид Мелконян. На мероприятии присутствовали полномочные послы в Армении, деятели искусств, беженцы.