21 Հունիս 2011 - 13:58 AMT
Մոսկվայի «Նովիյ Մանեժ» պետական ցուցասրահում հունիսի 16-ից ընթանում է Ռուսաստանի Դաշնության վաստակավոր նկարիչ, Կերպարվեստի ռուսական ակադեմիայի թղթակից անդամ Յուրի Գրիգորյանի անհատական ցուցահանդեսը: Նա ծնվել է Լեռնային Ղարաբաղում, ավարտել է Մոսկվայի Վ. Սուրիկովի անվան գեղարվեստի ինստիտուտը: Նա ապրում և ստեղծագործում է Մոսկվայում 1960-ական թթ-ից սկսած, հաղորդում է ցուցասրահի կայքը:
Նկարիչն իր ավելի քան 40-ամյա գեղարվեստական գործունեության ընթացքում մասնակցել է շուրջ 200 միջազգային և տեղական ցուցահանդեսների: Նրա ավելի քան 50 աշխաըտանքները գտնվում են Ռուսաստանի և արտերկրի այնպիսի ցուցասրահներում, պատկերասրահներում և անհատական հավաքածուներում, ինչպիսիք են Տրետյակովյան պատկերասրահը Մոսկվայում, Roy Miles Gallery-ն Անգլիայում, Շնիտկեյի թանգարանը Գերմանիայում և այլն: Նրա աշխատանքները կարելի է հանդիպել Մ. Գորբաչովի կամ ԱՄՆ նախագահի նախկին թեկնածու Ալ. Գոռի հավաքածուներում: Նրա «Հայ կին» կտավը Ճապոնիայում կայացած «Ժամանակակից սովետական գեղանկար» ցուցահանդեսում արժանացել է ոսկե մեդալի: Ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև հունիսի 28-ը:

21 Июнь 2011 - 13:58 AMT
16 июня 2011 г. в Новом Манеже открылась персональная выставка заслуженного художника РФ, члена-корреспондента Российской академии художеств Юрия Григоряна. Он родился в Нагорном Карабахе, окончил институт имени В. И. Сурикова в Москве, был стипендиатом Союза художников СССР. Юрий Григорян живет и работает в Москве с 1960-х годов, сообщает сайт выставки.
За 40 лет творческой деятельности на счету живописца участие в почти в двух сотнях различных (международных, зарубежных, всесоюзных, всероссийских, персональных) выставок. Более 50 работ Юрия Григоряна находятся в собраниях государственных музеев и галерей России и стран бывшего Союза, в том числе, Государственной Третьяковской галерее, Музее искусств народов Востока, Музее современного искусства в Москве, Roy Miles Gallery в Англии, музее Шнитке в Германии и др. Его картина “Армянская женщина” на выставке “Современная советская живопись” в Японии была удостоена золотой медали. Выставка продлится до 28 июня.