Հունիսի 22-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարանում (ՀՑԹԻ) տեղի ունեցավ ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գործադիր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի աջակցությամբ հրատարակված Ժորժ Բրեզոլ. «Այստեղով թուրքերն են անցել…» (ֆրանսերեն), Ֆերիման Դաքետ. «Երիտթուրքերն և Հոլոքոստը Ադանայում» (անգլերեն), Ա. Ադոսիդես. «Հայեր և երիտթուրքեր. Կիլիկիայի կոտորածները» (ֆրանսերեն) գրքերի շնորհանդեսը:
Գրքերում ներառված են 1909թ. Ադանայի կոտորածների մասին կարևոր օտար սկզբնաղբյուրների հիշատակություններ: Շնորհանդեսի ժամանակ ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը նշեց, որ վերը նշված բացառիկ գրքերը կներկայացվեն 2012 թվականին, երբ Երևանը լինի գրքի միջազգային մայրաքաղաք` «Գիրքը որպես ցեղասպանության վկայարան» ցուցադրության ժամանակ (մեկնարկը` 2012թ. ապրիլի 23-ին): Բացի դրանից, հանրությանը ներկայացվեցին թանգարանի և ընկերության կողմից համատեղ ձեռք բերած նոր արժեքավոր թանգարանային միավորներ, այդ թվում` Արևմտյան Հայաստանի պատկերներով և հայկական թեմաներով հնատիպ բացիկների հավաքածու, մինչև Ցեղասպանությունը արևմտահայ կյանքին առնչվող իրեր, նամակներ, նամականիշներ, հայկական հայտնի ընտանիքների լուսանկարներ, հազվագյուտ աղբյուրագիտական նշանակության գրականություն և այլն: Ռալֆ Յիրիկյանն էլ իր հերթին ավելացրեց, որ նմուշների ձեռքբերումը պայքար է Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար և հետագայում էլ ամեն ինչ կարվի, նորանոր փաստեր ձեռք բերելով արդարության հասնելու համար:

22 Июнь 2011 - 09:20 AMT
22-го июня в Музее-институте Геноцида армян состоялась презентация книг Жоржа Брезола “Здесь турки проходили” (на французском), Феримана Дакета “Младотурки или Холокост в Адане” (на английском), А. Адосидеса “Армяне и младотурки: Массовые убийства в Киликии” (на французском), изданных при содействии Генерального директора компании ВиваСелл-МТС Ральфа Йирикяна.
Книги представляют собой серию “Киликия”, в которую вошли иностранные первоисточники о массовых убийствах в 1909 году в Адане. Во время презентации директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян отметил, что вышеуказанные эксклюзивные книги будут представлены в 2012 году, когда Ереван станет всемирной столицей книги, на выставке “Книга как свидетельство Геноцида”, которая стартует 23 апреля 2012 года. Кроме того, общественности были представлены новые экспонаты, приобретенные музеем совместно с компанией, в их числе – коллекция старинных открыток с изображениями Западной Армении и армянской тематикой, предметы, использовавшиеся западными армянами до Геноцида, письма, фотографии известных армянских семей, литература. Ральф Йирикян, в свою очередь, добавил, что приобретение экспонатов поможет в деле признания Геноцида армян и в дальнейшем будет делаться все возможное для восстановления исторической справедливости.