22 Հունիս 2011 - 09:33 AMT
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի քննարկմանը ներկայացված բանաձևը Թուրքիայի կողմից բռնագրավված եկեղեցիները վերադարձնելու մասին ընդունվելու մեծ շանսեր ունի: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Քրիստինե Մելքոնյանը: Ըստ նրա, այդ բանաձևը ոչ թե Թուրքիայի ներքին գործերին միջամտելու փորձ է, այլ այդ երկրում քրիստոնյաների իրավունքները պաշտպանելու հնարավորություն: Ինչպես նշել է փորձագետը, բանաձևի ընդունման համար ԱՄՆ հայկական, հունական և ասորական լոբբիները միավորել են ջանքերը:
Ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող 304 բանաձևին, ապա Մելքոնյանը հիշեցրել է, որ վերջին 11 տարում ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն 4 անգամ քննարկել է բանաձևը, սակայն այն այդպես էլ չքննարկվեց Ներկայացուցիչների պալատի ընդլայնված նիստում: «Ուստի ես գտնում եմ, որ բանաձևի ընդունումը քիչ հավանական է: Այդ բանաձևի շանսերը մեծ չեն»,-ասել է Մելքոնյանը:
Հունիսի 15-ին կոնգրեսական, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի անդամ Հովարդ Բերմանը կոնգրեսական Էդ Ռոյսի հետ միասին ներկայացրել է 306 բանաձևը, որը կոչ է անում Թուրքիային դադարեցնել խտրականությունը քրիստոնյա բնակչության հանդեպ: Բանաձևին արդեն սատարում է 31 կոնգրեսական: Այդ բանաձևի հետ մեկտեղ Ներկայացուցիչների պալատ է ներկայացվել նաև Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին թիվ 304 բանաձևը:

22 June 2011 - 09:33 AMT
A resolution on return of confiscated church property to Armenians submitted to U.S. House of Representatives has fair chances for passage, a Turkologist said.
As Kristina Melkonyan told a news conference in Yerevan, the resolution isn’t an interference in Turkey’s domestic affairs but rather an attempt to protect Turkey-based Christians’ rights, with Armenian, Greek, Assyrian lobbies joining efforts to achieve this goal.
Ms. Melkonyan, however, was skeptical as to the adoption of H.R. 304 on Armenian Genocide. “Over the last 11 years, similar resolutions have been discussed at U.S. House of Representatives Committee on Foreign Affairs 4 times, yet the discussion was never taken to House floor. I think resolution stands a little chance of being adopted,” she said.
On June 15, a bipartisan group of U.S. legislators introduced two resolutions in support of a truthful and just resolution of the Armenian Genocide, including a new measure specifically pressing Turkey to fully respect the rights of Christians to practice their faith in freedom, including through the rightful return of confiscated churches to Armenians, Greeks, Assyrians, Pontians, Arameans (Syriacs) and other Christians communities. H.R. 304 on Armenian Genocide Recognition was also submitted to the House of Representatives.