22 Հունիս 2011 - 09:33 AMT
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի քննարկմանը ներկայացված բանաձևը Թուրքիայի կողմից բռնագրավված եկեղեցիները վերադարձնելու մասին ընդունվելու մեծ շանսեր ունի: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Քրիստինե Մելքոնյանը: Ըստ նրա, այդ բանաձևը ոչ թե Թուրքիայի ներքին գործերին միջամտելու փորձ է, այլ այդ երկրում քրիստոնյաների իրավունքները պաշտպանելու հնարավորություն: Ինչպես նշել է փորձագետը, բանաձևի ընդունման համար ԱՄՆ հայկական, հունական և ասորական լոբբիները միավորել են ջանքերը:
Ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող 304 բանաձևին, ապա Մելքոնյանը հիշեցրել է, որ վերջին 11 տարում ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն 4 անգամ քննարկել է բանաձևը, սակայն այն այդպես էլ չքննարկվեց Ներկայացուցիչների պալատի ընդլայնված նիստում: «Ուստի ես գտնում եմ, որ բանաձևի ընդունումը քիչ հավանական է: Այդ բանաձևի շանսերը մեծ չեն»,-ասել է Մելքոնյանը:
Հունիսի 15-ին կոնգրեսական, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի անդամ Հովարդ Բերմանը կոնգրեսական Էդ Ռոյսի հետ միասին ներկայացրել է 306 բանաձևը, որը կոչ է անում Թուրքիային դադարեցնել խտրականությունը քրիստոնյա բնակչության հանդեպ: Բանաձևին արդեն սատարում է 31 կոնգրեսական: Այդ բանաձևի հետ մեկտեղ Ներկայացուցիչների պալատ է ներկայացվել նաև Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին թիվ 304 բանաձևը:

22 Июнь 2011 - 09:33 AMT
Представленная в Палату представителей США резолюция о возвращении Турцией конфискованных церквей имеет большие шансы на принятия. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила тюрколог Кристина Мелконян. По ее словам, это резолюция вовсе не является вмешательством во внутренние дела Турции, а попыткой защитить права христиан этой страны. Как отметила эксперт, для принятия этой резолюции армянское, греческое и ассирийское лобби США объединили свои усилия.
Что касается резолюции 304 о признании Геноцида армян, Мелконян напомнила, что за последние 11 лет комитет по внешним отношениям Палаты представителей 4 раза обсуждал аналогичную резолюцию, однако на пленарном заседании Палаты представителей она так и не была обсуждена. «Поэтому я считаю, что принятие резолюции маловероятно. Шансы этой резолюции невелики»,- сказал Мелконян.
15 июня конгрессмен, член комитета по внешним отношениям Палаты представителей США Говард Берман вместе с конгрессменом Эдом Ройсом представил резолюцию 306, призывающую Турцию прекратить дискриминацию в отношении христианского населения. Резолюцию уже поддерживают 31 конгрессмена. Вместе с этой резолюцией в Палату представителей была представлена также резолюция 304 о признании Геноцида армян.