22 Հունիս 2011 - 10:37 AMT
Հրանտ Բագրատյան. ՀԱԿ-ն իր վարկանիշի շնորհիվ առավելություն տվեց Սերժ Սարգսյանին Կազանի հանդիպումից առաջ
Հայ ազգային կոնգրեսն (ՀԱԿ) իր վարկանիշի շնորհիվ լուրջ առավելություն տվեց Սերժ Սարգսյանին Կազանում կայանալիք եռակողմ հանդիպումից առաջ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ անդամ, Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը: Նա ընդգծել է, որ ՀԱԿ-ի հետ քաղաքական երկխոսության շնորհիվ, Սերժ Սարգսյանը կարող է բանակցություններում խոսել ողջ երկրի անունից: «Եթե Սերժ Սարգսյանն մինչ այդ կարող էր բարձրացնել իր ձայնը մինչև 10 դեցիբել, ապա այժմ՝ մինչև 20»,-հեգնանքով նշել է նա: Ընդ որում նա նշել է, որ ՀԱԿ-ում վեճեր են առաջացել իշխանությունների հետ երկխոսության վերաբերյալ: Բագրատյանը վստահություն է հայտնել, որ ՀԱԿ-ը հաղթելու է և արդյունքում բոլորը կհասկանան, որ ՀԱԿ-ի որոշումները ճիշտ էին:
Հունիսի 25-ին Կազանում տեղի կունենա Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը, որի հետ շատերը լուրջ ակնկալիքներ են կապում, քանի որ չի բացառվում ղարաբաղյան խնդրի վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրում:

Армянский национальный конгресс (АНК) за счет своего рейтинга дал серьезную фору Сержу Саргсяну перед трехсторонней встречей в Казани. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил член АНК, экс-премьер Армении Грант Багратян. Он подчеркнул, что благодаря процессу политического диалога с АНК, Серж Саргсян может на переговорах говорить от имени всей страны. “Если Серж Саргсян до этого мог поднять свой голос до 10 децибел, то сейчас до 20-и”, – с иронией заметил он. При этом он отметил, что в АНК есть споры по поводу диалога с властями. Багратян добавил, что уверен в победе АНК, благодаря которой все поймут правильность решений конгресса.
26 мая президенты Дмитрий Медведев, Барак Обама и Николя Саркози в Довиле приняли заявление, в котором призвали лидеров Армении и Азербайджана "продемонстрировать политическую волю и завершить работу над Основными принципами (урегулирования по Нагорному Карабаху) в ходе предстоящего армяно-азербайджанского саммита в июне". "Дальнейшее затягивание только поставит под вопрос приверженность сторон к достижению договоренностей", – говорится в совместном заявлении трех президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – России, США и Франции Дмитрия Медведева, Барака Обам