22 Հունիս 2011 - 12:43 AMT
Գ. Պողոսյան. ՀՀԿ-ն ու «Բարգավաճ Հայաստանը» առաջատար են խորհրդարանական ընտրությունների մասին սոցհարցումներում
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունն (ՀՀԿ) ու նրա կոալիցիոն գործընկերը՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն առաջատար դիրքեր են զբաղեցնում Երևանի բնակիչների շրջանում առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների մասին անցկացված հարցումներում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիայի նախագահ Գևորգ Պողոսյանը: Ըստ նրա, այն հարցին, թե «ում օգտին կքվեարկեիք ԱԺ հաջորդ ընտրություններում, եթե ընտրությունները տեղի ունենային հաջորդ կիրակի օրը», 26,7 տոկոսը պատասխանել է՝ ՀՀԿ-ի, իսկ 18,7 տոկոսը՝ «ԲՀԿ»-ի: Նրանց հաջորդում է Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ)՝ 7,7 տոկոսով, ՀՅԴ-ն՝ 7,4 տոկոսով, «Ժառանգությունը»՝ 6,2 տոկոսով, «Ժողովրդական կուսակցությունը»՝ 4,6 տոկոսով և «Օրինաց երկիրը»՝ 4,1 տոկոսով, իսկ 22-23 տոկոսը հայտարարել է, որ ոչ ոքի օգտին չի քվեարկելու: Պողոսյանը նշել է, որ ընտրություններից մի քանի ամիս առաջ սոցհարցումների արդյունքները հետաքրքրություն են ներկայացնում միայն մասնագետների ու կուսակցությունների համար, սակայն, հանրությանը դրանք հետաքրքիր չեն, քանի որ հանրային տրամադրությունները կարող են էապես փոխվել մինչ ընտրությունները: Նա նաև նշել է, ոչ հարցման ենթարկված տարեց մարդկանց 40-50 տոկոսը հայտարարել է, որ սատարում է «Ժողովրդական կուսակցությանը», «Ժառանագությանն» ու ՀԱԿ-ին: Մինչդեռ հարցման ենթարկված երիտասարդների 31 տոկոսը հայտարարել է, որ աջակցում է Դաշնակցությանը, որին սատարել է տարեցների միայն 17,2 տոկոսը: Հարցմանը մասնակցել է Երևանի 600 բնակիչ, ըստ սոցիոլոգի, ճշգրտությունը կազմում է ±3 տոկոս:

22 June 2011 - 12:43 AMT
The ruling Republican Party of Armenia (RPA) and another coalition party – Prosperous Armenia – are leading in the public opinion poll conducted among the population of Yerevan on the next parliamentary elections, according to Gevorg Poghosyan, chairman of the Armenian Sociological Association.
“26,7% of respondents see RPA as the leader in next parliamentary elections, while 18,7% favor Prosperous Armenia,” the sociologist told a press conference in Yerevan.
They are followed by the Armenian National Congress (ANC) – 7,7%, ARF Dashnaktsutyun -7,4%, Heritage Party – 6,2%, People’s Party– 4,6% and Orinats Yerkir party – 4,1%, whereas 22-23% stated that they will vote for no one.
Poghosyan said that some months before elections the poll results are of interest for specialists and parties only, they are not interesting for ordinary people, since public attitude may change dramatically by the time of elections. He also noted that 40-50% of elderly respondents stated on their support to the People’s Party, the Heritage and ANC. While 31% of younger respondents supported Dashnaktsutyun.
The public poll engaged 600 residents of Yerevan, and the sociologist assures that the accuracy of the poll is ±3%.