Առանց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման, առանց սահմանների բացման Հայաստանը զարգացման հեռանկարներ չունի: Այդ մասին «Մոսկովսկիե նովոստի» թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի առաջին նախագահ, ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
Պատասխանելով Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի քաղաքականության մասին հարցին` Տեր-Պետրոսյանն ասել է. «Նա ամեն ինչ ճիշտ և նորմալ է արել: Պետք է այս թեման միշտ պահել օրակարգում»:
Տեր-Պետրոսյանի կարծիքով մինչև 1992թ. Հայաստանը և Թուրքիան պատրաստ էին դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել, բայց գործընթացը փակուղի մտավ, երբ հայկական ուժերն ազատագրեցին Քելբաջարի շրջանը:
«Թուրքերը չեն գնա ոչ մի կարգավորման, քանի դեռ չի լուծվել ղարաբաղյան հարցը: Լուծեք ղարաբաղյան հարցը, և հաջորդ օրը կբացվեն Թուրքիայի հետ սահմանները»,- հայտարարել է ՀՀ առաջին նախագահը:

Без урегулирования армяно-турецких отношений, без открытия границ у Армении нет перспектив развития. Об этом в интервью газете “Московские новости” заявил первый президент Армении, лидер оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян.
Отвечая на вопрос о политике президента РА Сержа Саргсяна по поводу нормализации отношений с Турцией Тер-Петросян, в частности, сказал: “Да все он сделал правильно и нормально. Надо эту тему всегда хранить в повестке дня”.
По мнению первого президента Армении, до 1992 года Армения и Турция были готовы установить дипломатические отношения, но процесс зашел в тупик, когда армянские силы освободили Кельбаджарский район.
“Турки не пойдут ни на какое урегулирование, пока не будет решен карабахский вопрос. Решите карабахский вопрос – на следующий день откроются границы с Турцией. Других вопросов не существует”, – сказал Тер-Петросян.