23 Հունիս 2011 - 11:39 AMT
«1998 թվականին մենք մոտ էինք (ղարաբաղյան հակամարտության) լուծմանը»,- «Մոսկովսկիե նովոստի» թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի առաջին նախագահ, Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Նրա խոսքերով, այն, ինչ կարելի էր անել 13 տարի առաջ, «փորձում են անել հիմա, բայց մեծ կորուստների գնով»:
«Այդ հանրաքվեի իրավական հետևանքների մասին ոչ մի խոսակցություն չկա: Ողջ զարգացումը հուշում է, որ այժմ շատ ավելի դժվար է: Այսօր ցանկացած որոշում ավելի վատն է լինելու, քան այն ժամանակ: Ցավոք»,- ասել է ՀՀ առաջին նախագահը:
Տեր-Պետրոսյանը նկատել է, որ Ռուսաստանը ղարաբաղյան հիմնախնդիրը լուծելու հնարավորություն ունի, և առայժմ Ռուսաստանի կողմից ուղորդվող այդ գործընթացի հաջողության հավանականությունը պահպանվում է: «Բայց եթե այդ գործընթացը ևս արագ հաջողության չհանգեցնի, պատերազմը հնարավոր է: Ադրբեջանի համբերությունը պարզապես կսպառվի: Հայաստանը երբեք պատերազմ չի հրահրի, ով էլ լինի երկրի նախագահը: Եթե պատերազմ բռնկվի, ապա միայն Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ: Եվ ամենավտանգավորն այն է, որ ոչ ոք չի կարող բռնել Ադրբեջանի ձեռքը»,- ասել է ՀԱԿ-ի առաջնորդը:

23 June 2011 - 11:39 AMT
Karabakh conflict was about to be settled in 1998, according to the first Armenian President, Armenian National Congress (ANC) leader Levon Ter-Petrossian.
“What could be accomplished 13 years ago, is attempted now, at the expense of great losses,” he said in an interview with Moscovskie Novosti newspaper.
“Legal consequences of a referendum in Karabakh are not even discussed. The development of events suggests a much tougher situation than it used to be. Unfortunately, any decision taken now would be worse than the one 13 years ago,” the first Armenian president said.
As Ter-Petrossian noted, there’s a probability for success in Karabakh conflict settlement, while Russia is involved as a mediator, still, “the war is possible if the process fails. Azerbaijan will simply run out of patience.” “Armenia will never initiate a war. Azerbaijan will be the one to start it. And the most dangerous thing is, no one can hold it back,” he said.