23 Հունիս 2011 - 12:23 AMT
Ադրբեջանահայերի համագումարը հանդես է եկել հայրենադարձության իրավունքի վերաբերյալ հայտարարությամբ: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ ընթացող ԼՂ հակամարտության բանակցային գործընթացում տարիներ շարունակ անտեսվել է փախստականների վերադարձի խնդիրը, որ միջազգային միջնորդների առաջարկները, որոնք ապահովում են փախստականների և տեղահանված անձանց միայն մի մասի վերադարձը հայրենի օջախներ և մերժում են մյուսների հայրենադարձության իրավունքը, խտրական են և անընդունելի: «Ղարաբաղյան խաղաղ գործընթացի կուրատորների (ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի) քաղաքականությունը, որն արգելում է ամեն տեսակ ենթակառուցվածքների ստեղծումը ԼՂՀ իրավասության ներքո գտնվող տարածքներում, միայն վատթարացրեց ծանր հումանիտար իրադրությունը տարածաշրջանում: Այդ քաղաքականությունը մի կողմից առիթ է տվել քաղաքական սադրանքի և 1992-1994 թվականների զինված հակամարտության զոհերի ճակատագրերի անխիղճ շահարկումների և մյուս կողմից`ինչպես այս, այնպես էլ ավելի վաղ ժամանակահատվածում` 1988-1992 թվականներին, տուժած բնակչության իրավունքներն անտեսելու համար:
Հայտարարության մեջ նաև ասվում է, որ համագումարը վճռեց համագումարը որոշեց հայ փախստականների հայրենադարձության իրավունքն իրականացնելու համար պահանջով դիմել Ստեփանակերտի իշխանություններին`նպաստելու փախստականների բնակեցմանն իր վերահսկման տարածքներում և ապահովել վերադարձողների անվտանգությունը` մինչև փախստականների և տեղահանված անձանց բնակեցման խնդրի համընդհանուր լուծումը:
Հայտարարությունը փոխանցվել է Ղարաբաղի ներկայացուցչություն, Ֆրանսիայի, ԱՄՆ, Ռուսաստանի Դաշնության, Իրանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի դեսպանատներ (Վրաստանում) և ՄԱԿ առաքելություն:

The convention of Armenian refugees form Azerbaijan issued a statement, stressing their rights for repatriation.
According to the statement, international mediators’ suggesting return of part of the refugees or displaced persons back to their homes, while refusing to repatriate the other part are discriminatory and unacceptable.
“OSCE Minsk Group policy, forbidding settlement on the territories under NKR jurisdiction further exacerbated humanitarian situation in the region, triggering political speculation and shameless manipulation of the fates of 1992-1994 armed conflict victims on one hand, and ignoring the rights of the population which witnessed a conflict in the same period, as well as 1988-1992, on the other hand,” the statement said.
The convention resolved struggle towards observation of the right of the refugees for repatriation, addressing Stepanakert authorities with a request to assist in housing the refugees on the territories under NKR control.
The convention also demands to address UN Commission with a request to assist in settlement and life support of refugees and displaced persons.
The statement is submitted to representation of Karabakh, Embassies of France, U.S., Russia Iran, Turkey and Azerbaijan as well as UN Mission.