Հունիսի 27-ին Երևանի Avand-Garde Folk կենտրոնում կայանալու է Jam session, որի մտահաղացման հեղինակներն են Ռուսաստանում հայտնի Дети Пикассо հայկական ռոք խմբի կիթառահար Կարեն Հարությունյանը և հումորիստ, երաժիշտ և պրոդյուսեր Գարիկ Պապոյանը (Vitamin Club):
Ինչպես նշեցին կազմակերպիչները, միջոցառման մտահաղացումը առաջացել է օրերս, երբ Կարեն Հարությունյանը հանգստի նպատակով ժամանել է Հայաստան: Գարիկ Պապոյանը չցանկացավ բացել փակագծերը, սակայն նշեց, որ համերգի ընթացքում նրանք երկուսով կանեն Дети Пикассо խմբի մի քանի երգերի իմպրովիզացիաներ, սակայն կլինեն հրավիրված երաժիշտներ և երգիչներ, ում անակնկալ կերպով կհրավիրեն բեմ, առաջարկելով տարբեր տեսակի իմպրովիզներ: Չի բացառվում նաև հանդիսատեսի մասնակցությունը իմպրովիզներին: Մտահաղացման մտածում են Jam session-ի շարունակության մասին նաև: Նրանց խոսքերով եթե լինի դրական արձագանք, նրանք այն կշարունակեն հոկտեմբեր կամ նոյեմբեր ամսին, արդեն խմբի մեներգչուհի Գայանեի հետ միասին:
Պապոյանը օգտագերծում է «Ռոք սերունդ» արտահայտությունը, շեշտելով, որ դա զուտ բառակապակցություն չէ, այլ գաղափարախոսություն, և Հարությունյանը առաջին մարդկանցից է, ով հանձն առավ տանելու և օգնելու ձևավորել նման գաղափարախոսություն: Երկուսն էլ միջոցառմանը չեն բացառում ոչինչ և նույնիսկ հայտնի չի լինելու Jam session-ի տևողությունը:
Дети Пикассо խումբը ներկա պահին դադարեցրել է իր գործունեությունը, սակայն Կարեն Հարությունյանի խոսքերով չի ցրվել: Խմբի մեներգչուհի Գայանե և կիթառահար Կարեն Հարությունյանները այժմ ապրում և ստեղծագործում են Հունգարիայում, 25 տարվա պատմություն ունեցող Masfel խմբի կազմում, որտեղ կատարում են հայկական ֆոլկ երաժշտություն և այլն: Մինչ այդ, խումբը չի ունեցել մեներգիչ և հանդես է եկել էլեկտրոնային երաժշտության ժանրում: Նրանք հանդես են դալիս նաև Wattican punk ballet անունը կրող դուետով, որտեղ երկուսով փոխեփոխ նվագում են զանազան գործիքներ:
Jam session-ը դա երաժշտական գործողություն է, երբ երաժիշտները համպատրաստից, առանց պայմանավորվածության նվագում են տարբեր ստեղծագործություններ և կատարում իմպրովիզներ: Իմպրովիզները կարող են կատարվել ինչպես գոյություն ունեցող երաժշտության հիման վրա, այնպես էլ կարող են նոր ստեղծագործությունների ծնունդ հանդիսանան:

27-го июня в центре Avand-Garde Folk состоится Jam session, инициаторами которого являются гитарист известной в России армянской рок-группы “Дети Пикассо” и юморист, музыкант и продюсер Гарик Папоян (Vitamin Club).
Как отметили организаторы, идея мероприятия зародилась на днях, когда Карен Арутюнян приехал в Армению на отдых. Гарик Папоян не раскрыл всех подробностей, однако отметил, что в ходе концерта они вдвоем попытаются сделать несколько импровизаций песен группы “Дети Пикассо”. На мероприятии будут присутствовать приглашенные музыканты и певцы, которых позовут на сцену и предложат сделать импровизации на данные произведения. Не исключено также участие зрителей в импровизациях. Авторы идеи думают также о продолжении Jam session. Они отмечают, что если все пройдет удачно, они организуют подобное мероприятие и в октябре или ноябре этого года с участием солистки группы – Гаяне.
Папоян использует термин “рок-поколение”, отмечая, что это не просто словосочетание, а уже идеология. А Арутюнян – один из первых кто поддержал эту идеологию. Оба музыканта не исключают сюрпризов во время проведения мероприятия, им даже неизвестно, сколько времени будет длиться Jam session.
В данный момент группа “Дети Пикассо” приостановила свою деятельность, однако, по словам Карена Арутюняна, она не распалась. Солистка группы Гаяне и гитарист Карен Арутюнян в настоящее время живут и занимаются творчеством в Венгрии, в составе группы с Masfel, которой 25 лет. Они исполняют армянскую фолк-музыку. До этого в группе не было солиста, и музыканты выступали в жанре электронной музыки. Они также выступают дуэтом, который называется Wattican punk ballet, они играют на различных музыкальных инструментах, поочередно меняя их.
Jam session – музыкальное действие, когда музыканты, будучи неподготовленными, без какой-либо договоренности, импровизируют, играя различные произведения. Импровизации могут быть сделаны как на основе уже написанных произведений, так и произведений, которые рождаются в ходе таких мероприятий.