24 Հունիս 2011 - 07:59 AMT
Ա. Ռուստամյան. Բանակցություններում առաջընթաց կլինի այն դեպքում, եթե Ադրբեջանը հստակեցնի ԼՂ կարգավիճակը
Ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցություններում առաջընթաց կլինի միայն այն դեպքում, եթե Ադրբեջանը հստակեցնի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը` մեկնաբանելով Կազանում կայանալիք հանդիպումը: Նրա խոսքերով, հենց այդ պատճառով բանակցություններում առաջընթաց չի լինի, և հավելել է, որ Հայաստանը չպետք է համաձայնվի ինչ-որ աղոտ ձևակերպումների այս հարցում: «Եթե մենք չստանանք ազգի ինքնորոշման իրավունքի իրականացման հստակ մեխանիզմներ և կարգավիճակի որոշում, բոլոր այլ սկզբունքները մեզ համար անընդունելի են»,- ընդգծել է նա:
Ռուստամյանը նաև մեկնաբանել է Կազանում հնարավոր փաստաթղթի ստորագրման մասին լուրերը, որով իրավաբանորեն ամրագրում է ուժի չկիրառումը: Նրա խոսքերով, դա պետք է լինի առաջին փաստաթուղթը` առաջարկված միջնորդների կողմից: Միաժամանակ նա ասել է, որ այդ փաստաթուղթը պետք է համահունչ լինի հրադադարի մասին համաձայնագրին: Ռուստամյանը նաև ընդգծել է բանակցային գործընթացում ԼՂՀ ընդգրկելու անհրաժեշտությունը: «Մենք վաղուց ենք ասում, որ Արցախը պետք է ընդգրկվի բանակցային գործընթացի մեջ, բայց հենց գալիս է այն պահը, երբ մենք չպետք է բանակցություններում փոխարինենք Ղարաբաղին, մենք փոխարինում ենք»,- ասել է Ռուստամյանը և հավելել, որ Հայաստանը պետք է վճռական լինի այդ հարցում: Նա նշել է, որ դա անպայման արդյունավետ կլինի: Որպես նման վճռականության օրինակ նա բերել է Հայաստանի դիրքորոշումը ԼՂ գծով ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովի հարցում:

24 Июнь 2011 - 07:59 AMT
Армен Рустамян: Прогресс в переговорах будет лишь в том случае, если Азербайджан примет статус Карабаха
"Прогресс в переговорах по карабахскому урегулированию будет лишь в том случае, если Азербайджан уточнит статус Нагорного Карабаха", – заявил представитель Верховного органа АРФ Дашнакцутюн Армен Рустамян, комментируя сегодняшнюю встречу в Казани. По его словам именно из-за этого в переговорах нету прогресса, и добавил, что Армения не должна соглашаться на какие-либо расплывчатые формулировки в этом вопросе. “Если мы не получаем четких механизмов осуществления права народа на самоопределение и определение статуса, все другие принципы для нас не приемлемы”,- подчеркнул он.
Рустамян также прокомментировал слухи о возможно подписании документа в Казани, юридически закрепляющий неприменения сторонами силы. По его словам, это должен был быть первый документ, предложенный посредниками. При этом он сказал, что этот документ должен быть созвучен соглашению о прекращении огня. Рустамян также подчеркнул необходимость включения НКР в переговорный процесс. “Мы давно говорим, что Арцах должен быть включен в переговорный процесс, но как только приходит момент, когда мы не должны заменять НКР на переговорах, мы заменяем”,- слазал представитель Верховного органа АРФ Дашнакцутюн. Он подчеркнул, что Армения должна быть решительна в этом вопросе, добавив, что это обязательно приведет к результатам. В качестве примера подобной решительности он привел позицию Армении по вопросу подкомитета ПАСЕ по Нагорному Карабаху.