24 Հունիս 2011 - 08:12 AMT
Հայեցակարգային տեսակետից և հաշվի առնելով այն լսարանը, որի առջև ելույթ էր ունենում Հայաստանի նախագահը՝ ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ, ԱԺ պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը որոշ վերապահումներով դրական է գնահատել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ԵԽԽՎ-ում: Այդ մասին Ռուստամյանն ասել է լրագրողներին Երևանում ՀՅԴ ընդհանուր ժողովի մեկնարկից առաջ:
«Չափից ավելի կառուցողական մոտեցում դրսևորվեց տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հարցում, ինչն ամենևին չի բխում մեր դիրքորոշումից»,-ասել է Արմեն Ռուստամյանը: Ըստ նրա, կարելի էր ասել, որ Հայաստանը չի ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունը, որպեսզի դա կատարվի միջազգային հանրության կողմից կամ բանակցային գործընթացին չվնասելու նպատակով: «Թեև Հայաստանը բոլոր օրինական հիմքերն ունի ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու համար»,-ասել է նա:
Ռուստամյանն անհաջող է համարում նախագահի այն շեշտադրումը, թե հնարավոր պատերազմի դեպքում Ադրբեջանը շահեկան վիճակում կհայտնվի: «Ես հավատում եմ, որ նախագահը նման բան չէր ուզում ասել, սակայն այդպես կարող էր հասկացվել»,-ասել է Ռուստամյանը:
Ինչ վերաբերում է նախագահի հայտարարություններին ներքաղաքական զարգացումների մասին, ապա Ռուստամյանը համաձայն չէ այն մտքի հետ, որ երկրում պայքար է գնում կոռուպցիայի դեմ և որ նոր Ընտրական օրենսգիրքը կնպաստի արդար ընտրությունների անցկացմանը հանրապետությունում:

24 June 2011 - 08:12 AMT
ARF Dashnaktsutyun supreme body representative Armen Rustamyan is, on the whole, positive about Armenian President Serzh Sargsyan’s remarks in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.
“The approach to the principle of territorial integrity was too constructive, what is contrary to our concept,” Rustamyan told journalist before the start of ARFD congress in Yerevan. “Armenia has to explain its non-recognition of Artsakh as a concession aimed to maintain the pace of negotiations but not as result of respect for territorial integrity,” he emphasized.
“Besides, President Sargsyan made a wrong accent when saying that Azerbaijan is more prepared for war than Armenia. I believe that it wasn’t what he meant but the audience could take him in a different way,” he said.
Rustamyan also disagreed with President’s statements on anticorruption reform and revised Electoral Code.