24 Հունիս 2011 - 08:12 AMT
Հայեցակարգային տեսակետից և հաշվի առնելով այն լսարանը, որի առջև ելույթ էր ունենում Հայաստանի նախագահը՝ ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ, ԱԺ պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը որոշ վերապահումներով դրական է գնահատել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ԵԽԽՎ-ում: Այդ մասին Ռուստամյանն ասել է լրագրողներին Երևանում ՀՅԴ ընդհանուր ժողովի մեկնարկից առաջ:
«Չափից ավելի կառուցողական մոտեցում դրսևորվեց տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հարցում, ինչն ամենևին չի բխում մեր դիրքորոշումից»,-ասել է Արմեն Ռուստամյանը: Ըստ նրա, կարելի էր ասել, որ Հայաստանը չի ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունը, որպեսզի դա կատարվի միջազգային հանրության կողմից կամ բանակցային գործընթացին չվնասելու նպատակով: «Թեև Հայաստանը բոլոր օրինական հիմքերն ունի ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու համար»,-ասել է նա:
Ռուստամյանն անհաջող է համարում նախագահի այն շեշտադրումը, թե հնարավոր պատերազմի դեպքում Ադրբեջանը շահեկան վիճակում կհայտնվի: «Ես հավատում եմ, որ նախագահը նման բան չէր ուզում ասել, սակայն այդպես կարող էր հասկացվել»,-ասել է Ռուստամյանը:
Ինչ վերաբերում է նախագահի հայտարարություններին ներքաղաքական զարգացումների մասին, ապա Ռուստամյանը համաձայն չէ այն մտքի հետ, որ երկրում պայքար է գնում կոռուպցիայի դեմ և որ նոր Ընտրական օրենսգիրքը կնպաստի արդար ընտրությունների անցկացմանը հանրապետությունում:

24 Июнь 2011 - 08:12 AMT
С концептуальной точки зрения и с учетом аудитории, перед которой выступал президента Армении, представитель Верховного органа АРФ Дашнакцутюн, депутат Национального собрания Армении Армен Рустамян с некоторыми оговорками положительно оценивает выступление главы РА Сержа Саргсяна в ПАСЕ. Об этом Рустамян заявил журналистам перед открытием съезда АРФД Дашнакцутюн в Ереване.
“Чересчур конструктивный подход был проявлен в деле защиты принципа территориальной целостности, что совершенно не соответствует нашей концепции”,- отметил Армен Рустамян. Он подчеркнул, что Армения должна была объяснить непризнание НКР не принципом территориальной целостности, а уступкой для сохранения нормального хода переговоров и воздержания от односторонних шагов в переговорном процессе. “Хотя все законные основания для признания НКР у Армении есть”,- сказал он.
Рустамян также заметил, что президент поставил неправильный акцент на то, что в случае возобновления боевых действий Азербайджан более готов к войне, чем Армения. “Я верю, что президент не это хотел сказать, но так могло быть понято”,- заметил Рустамян.
Что касается заявления президента о внутриполитических развитиях в стране, Рустамян не согласился с тем, что в стране идет антикоррупционная борьба, и что новый Избирательный кодекс будет содействовать проведению справедливых выборов в республике.