«Թմրամոլների 5-10 տոկոսը, որոնք բուժման են ենթարկվել նարկոլոգիական կենտրոնում, հետագայում ապրում են նորմալ կյանքով»,- մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Հարավային Կովկասի սահմանների համալիր կառավարում» ծրագրի ղեկավար Գրիգոր Մալենցյանը: Ըստ նրա, թմրամոլությունը հարկավոր է դիտարկել որպես քրոնիկական հիվանդություն, որն անհրաժեշտ է բուժել զգուշորեն ու հոգածությամբ:
Մալենցյանը հայտնել է նաև, որ ըստ 2009թ. տվյալների, նարկոլոգիական կենտրոններում բուժվել է 257 մարդ, իսկ 2010թ.՝ 359: «Հարկ է նշել, որ բուժվողների քանակը զգալիորեն աճել է: 2002թ. նարկոլոգիական կենտրոններում բուժվել է ընդամենը 22 մարդ»,-ասել է նա:
Գրրգոր Մալենցյանը նշել է, որ թմրամոլության տարածումը կանխելու նպատակով Հայաստանի պետական կառույցներն ու հասարակական կազմակերպությունները մի շարք միջոցառումներ են անցկացնում տարիքային տարբեր խմբերի մարդկանց շրջանում, սկսած դպրոցականներից:

24 Июнь 2011 - 09:17 AMT
“От 5 до 10% наркоманов, прошедших реабилитацию в наркологическом центре, возвращаются к нормальной жизни”, – заявил на пресс-конференции руководитель программы «Комплексное управление границами на Южном Кавказе» Григор Маленцян. По его словам, наркоманию необходимо рассматривать как хроническую болезнь, которую необходимо лечить осторожно и с заботой.
В этом контексте он сообщил, что по данным 2009 года в наркологических центрах лечение проходили 257 человек, а в 2010 году – 359. «Следует отметить, что число лечащихся значительно возросло. В 2002 году в наркологических центрах лечилось всего лишь 22 человек”, – сказал он.
Григор Маленцян заметил, что для предотвращения распространения наркомании армянские структуры и общественные организации проводят ряд мероприятий, начиная с работы со школьниками.