Հունիսի 26-ին Հենրիկ և Գերոնտի Թալալյանների անվան ալտի և թավջութակի երկրորդ փառատոնը կեզրափակի իր աշխատանքը Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում փառատոնի հատուկ հյուր` կոմպոզիտոր, դաշնակահար և դիրիժոր Յակով Յակուլովի (ԱՄՆ) հեղինակային համերգով:
Համերգին կայանալու են Յակուլովի «Sonata brevis»-ի և «Նարեկ» թավջութակի և դաշնամուրի համար սյուիտի համաշխարհային և «Chant» N3 ալտի և թավջութակի համար ստեղծագործության հայաստանյան պրեմիերաները: Բացի դրանից, համերգին կհնչեն նաևԿոնցերտ N2 ալտի, կլավեսինի, դաշնամուրի և լարայինների համար և «Musica leggiera & Musica Eroica» թավջութակի, դաշնամուրի և լարայինների համար գրած ստեղծագործությունները:
Համերգին մասնակցելու են ալտահար Յանա Դարյանը, թավջութակահար Արամ Թալալյանը, դաշնակահար Ջուլիետա Վարդանյանը, կլավեսինահար Լուսինե Հակոբյանը և Փառատոնի Կամերային նվագախումբը (դիրիժորներ` Արամ Թալալյան և Յակով Յակուլով):
Փառատոնը, որ սկսել է հունիսի 7-ին, նպատակ ունի զարգացնել ալտ և թավջութակ գործիքների կատարողական արվեստը` հիմնվելով տասնամյակների ընթացում ձևավորված կատարողական դպրոցի նվաճումների և ձեռքբերումների վրա, ինչպես նաև խթանել ալտ և թավջութակ գործիքների հանդեպ հետաքրքրությունը, այդ գործիքների համար նոր երկերի ստեղծումը` գործընթացում ներգրավելով հայ ժամանակակից կոմպոզիտորներին: Փառատոնը բաղկացած է 5 համերգից, որոնց իրենց մասնակցությունը բերեցին և դեռ կբերեն մոտ շուրջ 30 երաժիշտներ. երաժշտական դպրոցների սաներ, կոնսերվատորիայի ուսանողներ, ճանաչված երաժիշտներ, ինչպես նաև փառատոնային կամերային նվագախումբը: Փառատոնը կազմակերպել է «Արվեստների պատկերասրահ» մշակութային հիմնադրամը:

24 Июнь 2011 - 10:56 AMT
26-го июня второй фестиваль “Альта и виолончели” имени Генрика и Геронтия Талалянов завершит свою работу авторским концертом особого гостя фестиваля – композитора, пианиста и дирижера Якова Якулова (США), который состоится в Концертном зале имени Арно Бабаджаняна. В концерте прозвучат премьеры произведений “Sonata brevis” и “Нарек” для виолончели и фортепиано, а также “ Chant” N3 для альта и виолончели Якулова. Кроме того, прозвучат Концерт N2 для альта, клавесина, фортепиано и струнных инструментов и “Musica leggiera & Musica Eroica” для виолончели, фортепиано и струнных инструментов.
В концерте примут участие альтистка Яна Дарьян, виолончелист Арам Талалян, пианистка Джульетта Варданян, клавесинистка Лусине Акопян и Камерный оркестр фестиваля (дирижеры – Арам Талалян и Яков Якулов).
Фестиваль начался 7-го июня. Целью фестиваля является развитие исполнительского искусства на таких музыкальных инструментах, как альт и виолончель, основываясь на сформировавшихся в течение десятилетий достижениях исполнительской школы, создание новых произведений для этих инструментов с привлечением современных армянских композиторов. Фестиваль состоит из 5 концертов, в которых принимают участие около 30 музыкантов: ученики музыкальных школ, студенты консерватории, известные музыканты, а также фестивальный камерный оркестр. Мероприятие организовано культурным фондом “Галерея искусств”.